null Beporzó rovarok és a növényvédelmi munkák összeegyeztetése – fókuszban a méhészet

Beporzó rovarok és a növényvédelmi munkák összeegyeztetése – fókuszban a méhészet

2025. július 25, péntek

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) július közepén méhészeti bemutatót tartott Székkutason, melynek célja a mezőgazdasági növénytermesztés és a méhészeti ágazat között egyre nagyobb méreteket öltve fennálló szemléletkülönbségek csökkentése, közös gondolkodásra való felhívás, kompromisszumos megoldások keresése volt a célja.

Megnyitó beszédében Csapó József osztályvezető úr elmondta, hogy  rendhagyó előadásról van szó, hiszen szorosan nem köthető a Nébih által végzett fajtaminősítő kísérletekhez, mégis van létjogosultsága, mivel számtalan olyan növény van, mely nem szélbeporzású, hanem rovarok által kerül sor a megtermékenyítésre.

Az első előadó Papp Márta fajtaregisztrációs referens volt, aki szabadidejében hosszú évek óta méhészkedik. Gyakorlati szempontok szerint ismertette a méhészkedést és a méhészkedésre vonatkozó jogszabályokat. Elmondta, hogy saját véleménye szerint a méhészkedés egy végtelen sakkjátszma több partnerrel egyszerre. Ez ugyanígy igaz a mezőgazdasági növénytermesztésre is. Ismertette, hogy a jogszabály alapján hogyan és milyen feltételek megléte alapján lehet elhelyezni a méhcsaládokat, és milyen feltételek mellett lehet vándoroltatni a méheket.

Második előadóként Sipos József növényorvos, vendég előadó tartott egy izgalmas előadást a növényvédelemről és a méhmérgezésről. Az előadása során részletezte, hogy a méhek elhullásáért nem kizárólagosan csak a növényvédelmet végző szakemberek a felelősek. Mind a két ágazatban vannak felelőtlen emberek, akik nem megfelelő szerekkel, nem az előírásoknak megfelelően használják és nem az előírt mennyiséggel kezelik az általuk gondozott állományt.

Ezt követően ismét Papp Márta tartott egy előadást a növényvédelem és a dróntechnológia kapcsolatáról. A kapcsolódó dróntörvény ismertetése során elmondta, melyek az elismert drónkategóriák jelenleg Magyarországon. Szó volt továbbá arról is, ki és milyen feltételek mellett végezhet drónnal mezőgazdasági munkálatokat, mely vegyszerek kapták már meg az engedélyt a drónnal kapcsolatos kijuttatásra. Ismertette, hogy mit takar a „No Drone Zone” légtér. Az előadása végén kifejtette azt is, milyen büntetést szabnak ki az illetékes hatóságok a szabályok megsértése esetén . 

A negyedik előadást Sipos József a beporzó rovarokról tartotta. Beszédében részletezte, hogy a házi méhek mellett számos más rovar is részt vesz a beporzásban. Ezen kívül megemlítette, hogy vannak olyan állatok, melyek ugyan nem közvetlenül vesznek részt a beporzásban, de az életvitelükkel akaratlanul is végeznek beporzó tevékenységet, ilyenek például a kolibrifélék vagy a gyümölcsevő denevérek. Megmutatta, hogy ezen fajok tevékenysége nélkül mennyivel szegényesebb lenne az élelmiszerkínálat.
A záró előadást Papp Márta tartotta , melyben a két ágazat közötti feszültség oldására próbált megoldási javaslatokat adni és felkérte a jelenlevőket, hogy segítsenek a közös gondolkodásban.


Hangsúlyozta, hogy elsősorban a jogszabályokat kell minden érintett félnek maradéktalanul betartani. 
A jogszabályokon kívül számos lehetőség van arra, hogy békésen megférjen egymás mellett a két ágazat. Itt említette meg a méhlegelők kialakítását, mely a mezőgazdasági növénytermesztésen túl – a virágzó növények nem csak a beporzókat vonzzák a kialakított helyre, hanem a termesztett kultúráról elvonja a kárt okozó rovarokat – a diverzitás növelésében is fontos szerepet játszik. Megjelennek a talajlazításban részt vevő giliszták, melyek javítják a talajszerkezetet is. Ezen kívül a vadkárok enyhítésében is jelentős szerepe lehet a megfelelően összeállított növénytakarónak. Elmondta, hogy ennek kialakítására akár támogatás is felvehető, mely segít abban, hogy a gazdát a művelés alól kivett terület miatt ne érje bevételkiesést. Ez a támogatás az AKG-n belül választható „zöldugar és/vagy méhlegelő táblaszegély kialakítása” pont alapján vehető igénybe.

A pályázat 9. melléklete, a „Méhlegelő növényfajok listája” részletesen felsorolja azokat a növényfajokat, melyek után igénybe vehető a támogatás.
A látogatási program a „Bemutató üzemek támogatása VP1-1.2.1–23” pályázatnak köszönhetően valósult meg.
A további rendezvények időpontjai elérhetőek a https://portal.nebih.gov.hu/bemutato-uzemek-tamogatasa honlapon a rendezvények menüpontban, továbbá a bemutatók szakmai kiadványai letölthetőek a kiadványok menüpont alatt. 


Friss hírek

2025. december 15, hétfő

Év végi nagy durranás: rozé pezsgőket vizsgált a Szupermenta

A Szupermenta terméktesztjén ezúttal száraz rozé pezsgőket vizsgáltak a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szakemberei. A tesztben 23 alkoholos ital vett részt, melyek élelmiszerbiztonsági szempontból megfelelőek voltak, jogsértő jelölés miatt azonban öt esetben hatósági intézkedések elrendelésére volt szükség. A kedveltségi vizsgálat eredményeiből kiderült, hogy melyek a kóstolók által legkedveltebbnek ítélt rozé pezsgők.

Tovább >

2025. december 12, péntek

Karácsonyi gasztroajándékok biztonságosan a Nébih tanácsaival

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Oktatási Programja a karácsonyi ünnepek közeledtével a házi gasztroajándékok készítésének alapvető tudnivalóit gyűjtötte össze. Az ünnepi időszak közeledtével ugyanis egyre többen választják a személyre szabott, házilag készített gasztroajándékokat: lekvárokat, krémlikőröket, süteményeket vagy éppen ízesített olajokat. A házilag készített finomságok esetében azonban nem elég csak az ízekre és a csomagolásra figyelni, első az élelmiszerbiztonság!

Tovább >