null Az illegális fakitermelések visszaszorításáról egyeztettek a faanyag kereskedelmi láncellenőrzésért felelős hatóságok

Az illegális fakitermelések visszaszorításáról egyeztettek a faanyag kereskedelmi láncellenőrzésért felelős hatóságok

2017. június 9, péntek

Magyar kezdeményezésre, öt tagállam hatóságainak részvételével első alkalommal szerveztek a régióban szakértői szintű egyeztetést a faanyag kereskedelmi lánc ellenőrzéseknél alkalmazott módszerekről és a vizsgálati tapasztalatokról.  A konferencia házigazdája a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) volt. A rendezvény egyik nagy eredménye, hogy a szakemberek kidolgozták a gyors információátadás és a közös ellenőrzések végrehajtásának részleteit, melyekkel hatékonyan visszaszorítható az illegálisan kitermelt, valamint a feketén értékesített fa forgalomba hozatala.

Az uniós faanyag kereskedelmi láncellenőrzés célja, hogy ne kerülhessen erdőirtásokból származó, illegálisan kitermelt faanyag kereskedelmi forgalomba. Mindezzel ugyanis a csalók egyrészt jelentős károkat okoznak a kitermelés helyének ökoszisztémájában, másrészt megkárosítják a felelős, fenntartható erdőgazdálkodást folytató termelőket is.

A találkozón öt tagállam, Ausztria, Csehország, Szlovákia, Szlovénia és Magyarország képviselői vettek részt. A szakemberek kölcsönösen megismerkedhettek az egyes országok gyakorlatának jogi, szakmai és eljárási kereteivel, valamint a fatermékek kereskedelme során felmerülő problémákkal.

A tapasztaltok alapján láthatóvá vált, hogy az adott országban kitermelt fa és az abból készült fatermékek eredetének igazolására és nyomon követhetőségének biztosítására szolgáló szabályozás valamennyi tagállam számára egyszerűbben megoldható. A „határon” átnyúló faanyag kereskedelem ellenőrzése és az EU-n kívüli országokból származó import kezelése azonban már összehangolt munkát igényel a hatóságoktól.

A tanácskozáson részt vevő szervezetek egyeztették a faanyag eredetigazolására szolgáló dokumentumok tartalmi és formai részleteit is, melyek jellemzően származási országonként eltérnek. A szakemberek kidolgozták továbbá a gyors információátadás és a közös ellenőrzések végrehajtásának részleteit, melyekkel hatékonyan visszaszorítható az illegálisan kitermelt, valamint a feketén értékesített fa forgalomba hozatala.

A szakmai grémium várhatóan Románia és Horvátország szakértőivel bővül a jövőben, valamint bevonják az EU-ba fát exportáló, szomszédos országok illetékes hatóságait is.

 

Kapcsolódó anyagok:
A közlemény letölthető formában


Friss hírek

2026. június 13, szombat

Vasárnaptól Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében megszűnik a tűzgyújtási tilalom

Az elmúlt napon lehullott csapadék Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében mérsékelte a tűzveszélyt, ezért a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság egyetértésével 2026. június 14-től ebben a vármegyében feloldja a tűzgyújtási tilalmat. A korlátozás azonban öt vármegyében továbbra is érvényben marad.

Tovább >

2026. június 12, péntek

Az eddigieknél is intenzívebb vaddisznóállomány-csökkentés indul az ASP megfékezésére

Az afrikai sertéspestis (ASP) házisertés-állományban történt megjelenése miatt az országos főállatorvos rendkívüli vaddisznóállomány-csökkentési intézkedéseket rendelt el a járvány további terjedésének megakadályozása és a hazai sertéságazat védelme érdekében. A beavatkozások Pest, Komárom-Esztergom és Fejér vármegyékben az M1–M3 autópályák menti 10 kilométeres sávban, valamint Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében, a Vállaj térségében elrendelt megfigyelési körzet területén, az érintett vadgazdálkodási egységekben valósulnak meg. Az intézkedések a vaddisznóállomány csökkentésére, területenként meghatározott állománysűrűségi célértékek elérésére és fenntartására, valamint a teljesítés fokozott ellenőrzésére irányulnak.

Tovább >