null Átvihetők a talajvizsgálati és az alapadatok az aktuális e-Gazdálkodási Naplóba

Átvihetők a talajvizsgálati és az alapadatok az aktuális e-Gazdálkodási Naplóba

2025. március 24, hétfő

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal tájékoztatja a gazdálkodókat, hogy a 2025. évi elektronikus Gazdálkodási Napló (eGN) létrehozása során is lehetőség nyílik a korábbi naplók alapadatainak átvitelére, beleértve a talajvizsgálati eredményeket is. A pontosságot garantáló funkció nagyban megkönnyíti az adminisztrációt.

Amennyiben a gazdálkodó az előző évi naplóból szeretné folytatni az adatkezelést, az új napló létrehozásakor be kell jelölnie az „Új gazdálkodási napló létrehozása korábbi évi napló alapadatokkal” jelölőnégyzetet, majd ki kell választania a megfelelő előző évi naplót.

Ezzel a funkcióval a rendszer automatikusan átemeli az előző évi naplóból:

  • a korábban megadott jogcím adatokat, 
  • a szakirányító adatait,
  • a kapcsolattartó adatait 
  • és a talajvizsgálati eredményeket.

Az említett adatcsoportok mindegyike rögzített állapotban kerül át az új naplóba. A gazdálkodónak van lehetősége a módosításra, amennyiben azonban nincs változás, az adatok véglegesítése egyszerűen elvégezhető a pipa ikon segítségével. 

A talajvizsgálati eredmények kapcsán fontos kiemelni, hogy a 2024. év végén elindult új Agrárkörnyezetgazdálkodási Program keretében a kötelezettségvállalással érintett egybefüggő területek (KET) azonosító számai megváltoztak. Amennyiben a fentiek szerint történik a naplók létrehozása, az adott talajvizsgálati adathoz – mivel rögzített állapotban történik az átvitele – könnyedén hozzárendelhető az új KET-azonosító.

A hivatal javasolja a funkció használatát, amely az adatok ismételt begépelését elkerülve, jelentősen megkönnyíti az adminisztrációs feladatokat, miközben a pontosságot is garantálja.

További információk elérhetőek az eGN kitöltési útmutatójában, valamint segítség kérhető az egn@nebih.gov.hu email címen.
 


Friss hírek

2025. június 17, kedd

Elkészült az EU Riasztási és Együttműködési Hálózatának 2024-es összefoglalója

Az Európai Unió Riasztási és Együttműködési Hálózata (ACN) 2024-ben 9400-nál is több bejelentést rögzített élelmiszerbiztonsági, állat- és növényegészségügyi témákban. A legtöbb ügy a RASFF rendszeren keresztül érkezett, melyek többsége az élelmiszerbiztonságot érintette. Az ACN hálózat célja, hogy a tagállamok között biztosítsa a gyors és hatékony együttműködést, ezáltal segítve a fogyasztók biztonságát fenyegető problémák mihamarabbi kezelését.

Tovább >

2025. június 17, kedd

EU Riasztási és Együttműködési Hálózat – 2024-es évösszefoglaló

A Riasztási és Együttműködési Hálózat (ACN) 2024-es évre vonatkozó beszámolója alapján a tavalyi évben több mint 9400 bejelentést rögzítettek a tagállamok. Változatlanul a RASFF rendszer értesítéseinek száma a legmagasabb. A 2024-ben közzétett mintegy 5300 élelmiszerbiztonsági bejelentés 91%-a kötődött élelmiszerekhez. A Magyarországot is érintő 309 RASFF-ügy nagy része baromfihúshoz és abból készült termékekhez, zöldségekhez és gyümölcsökhöz, valamint gabonatermékekhez és pékárukhoz kapcsolódott. 38 esetben volt kifogás hazai gyártású termékkel szemben, a magyar hatóságok pedig kockázatos élelmiszerek kapcsán 63 ügyet indítottak. Az Európai Bizottság a tavalyi évben két új riasztási rendszerrel bővítette a hálózatot: lehetőség nyílt a kedvtelésből tartott állatokat érintő szabálytalanságok, valamint a gazdasági haszonállatok jóllétéhez kapcsolódó ügyek bejelentésére is. A kedvtelésből tartott állatok ügyében Magyarországot 2024-ben 24 ügy érintette, a haszonállatok kapcsán hazánkat érintően mindössze 1 jelzés érkezett.

Tovább >