Állati eredetű melléktermék belföldi és Európai Unión belüli szállításra vonatkozó követelmények
ÁMT; angolul ABP szállítói tevékenység, ÁMT szállító jármű.
Frissítve: 2025.05.22.
Állati eredetű melléktermék szállítása a 1069/2009. EK rendelet és a 45/2012. (V.8.) VM rendelet értelmében nyilvántartás köteles tevékenység, melynek előfeltétele a szállító-jármű engedélyének megléte.
A szállító jármű engedélyére irányuló kérelmet a telephely szerinti illetékes járási hivatal részére szükséges benyújtani.
45/2012. (V.8.) VM rendelet: az állati melléktermék tulajdonosa a saját létesítményéből származó mellékterméket kereskedelmi okmány kíséretében maga is elszállíthatja az 1069/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet szerint engedélyezett létesítménybe, ha rendelkezik a járási hivatal által erre a célra engedélyezett gépjárművel és e tevékenységre nézve a járási hivatal nyilvántartásba vette.
Nyilvántartásba vétel időtartama
Az állati melléktermékek szállítására szolgáló jármű engedélye öt évig, a szállítói tevékenység regisztrációja pedig határozatlan ideig érvényes. A vármegyei kormányhivatal ugyanakkor törli az üzemeltetőt a szállítói nyilvántartásból, amennyiben a tevékenység végzésének feltételei nem állnak fenn, a jármű engedélye lejárt vagy visszavonták azt.
Szállítói tevékenység
A 19. § (4) szerinti szállítójármű engedély a korábbi 3 év helyett 5 évig hatályos, illetve a járási hivatal az engedély kiadásáról értesíti a vármegyei kormányhivatalt, így a továbbiakban nem szükséges a vármegyei kormányhivatal részére kérelmet beadni a szállítási tevékenység nyilvántartásba vételéhez.
Szükséges felhívni a figyelmet arra, hogy a módosító rendelkezés alapján a fentieket a már folyamatban lévő eljárásokra is alkalmazni kell.
A módosító rendelet értelmében továbbá a módosítás hatálybalépése előtti, a szállítási tevékenység végzésére szóló nyilvántartásba vétel határozatlan időbeli hatályúvá válik.
Ugyanakkor az új 19. § (4a) bekezdés tartalmazza azon feltételeket, melyek fennállásakor a vármegyei kormányhivatal törli az üzemeltetőt a szállítói nyilvántartásból. Ezek a tevékenység végzéséhez szükséges feltételeknek való nem megfelelés, valamint a lejárt vagy visszavont járműengedély.
Továbbá az állati eredetű melléktermékek és származtatott termékek szállítása csak engedélyezett üzemből történhet és a rendeltetési hely is csak hatóság által engedélyezett vagy nyilvántartott létesítmény lehet.
Az ÁMT szállítást kísérő dokumentumok
- Belföldön: 45/2012. FVM rendelet szerinti „belföldi” kereskedelmi okmány
- Európai Unión belül: a 142/2011/EU rendelet VIII. Melléklet III. Fejezete szerinti „EU” kereskedelmi okmány
Belföldi állati melléktermék szállítás
A 45/2012. (V.8.) VM rendeletben előírt követelményeket kell betartani:
15.§
(3) Az állati eredetű mellékterméket belföldi szállítása során – a 16. § (2) bekezdésében foglalt esetet kivéve – a 3. mellékletben meghatározott vagy attól formailag eltérő, de minden tartalmi elemét magában foglaló kereskedelmi okmánynak kell kísérnie, amelyet három példányban kell kiállítani.
Amennyiben 1-es vagy 2-es kategóriába tartozó állati mellékterméket kíván szállítmányozni, úgy:
(5) Az átvevő az 1. és 2. kategóriába tartozó anyagok és származtatott termékeik, valamint a feldolgozott állati eredetű fehérjék esetében a kereskedelmi dokumentum egy aláírt példányának másolatát harminc napon belül visszaküldi az átadónak. A kereskedelmi okmányokat legalább két évig meg kell őrizni.
- alap esetben elegendő papír alapon kiállítani, ha a formátum megegyezik a jogszabályban leírt formátummal
- a kereskedelmi okmányt a gazdasági szereplő hitelesíti, nem a hatóság!
Bővebb információ a kereskedelmi okmányokról itt érhető el.
Hivatkozott jogszabályok:
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/TXT/?uri=CELEX%3A32009R1069&qid=1646139238384
https://njt.hu/jogszabaly/2012-45-20-2Y
Európai Unió tagállamába történő állati melléktermék szállítás
Az EU tagállamok közti 1. és 2.-es kategóriájú állati eredetű melléktermék szállításának feltételelit a 1069/2009 EK rendelet 48. cikke rögzíti.
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/TXT/?uri=CELEX%3A02009R1069-20191214&qid=1643622817281
A beszállítási engedélyt - amely 2 évig érvényes - kitöltve az aai@nebih.gov.hu email-címre kell eljuttatni.
Az Európai Unió tagállamaiba történő szállítás esetén a szállítóeszközöket feliratokkal és színkódokkal kell ellátni.
(fekete=1. kategória.; sárga=2. kategória.; zöld=3. kategória.)
1. Kategória: „csak ártalmatlanításra” (fekete színkód)
2. Kategória: „nem állati takarmányozásra” (sárga színkód)
3. Kategória: „nem emberi fogyasztásra” (zöld színkód)
Az Európai Unió tagállamaiba történő kiszállítást EU kereskedelmi okmánynak kell kísérnie, amelynek mintája a 142/2011/EU rendelet található. A kereskedelmi okmányt nem az állategészségügyi hatóság, nem a területileg illetékes járási hatósági állatorvos hagyja jóvá, hanem a szállítmányért felelős gazdasági szereplő állítja ki és írja alá.
Az állati eredetű melléktermékek nyomon követése bizonyos, jogszabályban meghatározott esetekben (1-es és 2-es kategóriába sorolt állati melléktermékek szállítása esetén, valamint 3-as kategóriájú feldolgozott állati fehérje szállítás esetén) az ún. TRACES rendszerben is rögzíteni kell az EU kereskedelmi okmányt. Ez a rögzítés a TRACES rendszer DOCOM moduljában történik.
- alap esetben elegendő papír alapon kiállítani, ha a formátum megegyezik a jogszabályban leírt formátummal
- bizonyos speciális ÁMT szállítás esetében, vagis 1-es és 2-es kategóriájú állati melléktermékek és 3-as kategóriájó feldolgozott állati fehérje esetén (PAP) a TRACES rendszer DOCOM moduljában kell kiállítani, majd onnan papír alapon is kinyomtatni és hitelesíteni
- a kereskedelmi okmányt a gazdasági szereplő hitelesíti, nem a hatóság!
További információ: https://portal.nebih.gov.hu/traces-allat
Ebben az esetben a nyilvántartásba vett szállítónak regisztráltnak kell lennie a TRACES rendszerben is.
Az Európai Parlament és a Tanács 1069/2009/EK rendelete ( 2009. október 21. ) a nem emberi fogyasztásra szánt állati melléktermékekre és a belőlük származó termékekre vonatkozó egészségügyi szabályok megállapításáról és az 1774/2002/EK rendelet hatályon kívül helyezéséről (állati melléktermékekre vonatkozó rendelet)
https://njt.hu/jogszabaly/2012-45-20-2Y