null Termékvisszahívás - rozsos és szezámos extrudált kenyér

Termékvisszahívás - rozsos és szezámos extrudált kenyér

2016. március 19, szombat

Az Európai Bizottság gyorsriasztási rendszerén (RASFF) érkezett információk szerint az Aldiban kapható, 250 grammos kiszerelésű rozsos és szezámos extrudált kenyér „Ochratoxin A” penészgomba toxinnal szennyezett.

A terméke adatai:

  • Minőségmegőrzési idő: 2016. 10.04,  LOT 16035
  • Gyártó: CONT.BAKERIES DEUTSCH.GMBH Gronau Germany
  • Vonalkód: 4012936000029/4012936000012/24031974 illetve 4012936000029/4012936000012/24031974,
  • A forgalmazó tájékoztatta hivatalunkat a termék önkéntes visszahívásáról.

A vásárlókat kérjük, hogy a fenti termékeket ne fogyasszák el.

Az ochratoxinok egyes penészgombák által termelt méreganyagok, melyek közül az ochratoxin A  a legjelentősebb, mely erősen toxikus anyag. Fő támadási pontja a vese, azonban májat, idegrendszert, immunrendszert, és a reproduktív szerveket károsító hatását is igazolták. Állatkísérletek bizonyították azt is, hogy rákkeltő anyag.

A toxin különböző élelmiszerekben, főleg gabonában, gabonatermékekben, hüvelyesekben, kávéban, sörben, szőlőlében, mazsolában, borban, kakaóban, mogyorófélékben, és fűszerekben is előfordulhat. Bár az élelmiszerek előállítása során folyamatosan törekednek arra, hogy csökkentsék az ochratoxinok szintjét, bizonyos mértékű jelenlétük elkerülhetetlennek tekinthető, ezért határértékkel szabályozzák eltűrhető mértékű előfordulásukat. A toxinok ártalmas hatása mindig a szervezetbe összesen bekerülő mennyiség függvénye. Azaz megbetegedéstől csak akkor kell tartani, ha valaki hosszú időn keresztül, rendszeresen fogyaszt határértéket meghaladó ochratoxin tartalmú élelmiszereket.

A kifogásolt termék egyszeri, vagy rövid időszakon keresztül történő fogyasztásától egészségártalom nem valószínűsíthető.


Friss hírek

2025. december 15, hétfő

Nem javult a benyújtott jelentések aránya a haszonállatoknál alkalmazott antibiotikum-tartalmú készítmények esetében

A 2024-ben forgalmazott mennyiségek nagyjából felét jelentették – az előző évekhez hasonlóan – felhasznált antimikrobiális készítményként a főbb, élelmiszer-termelő állatok esetében. Legjobban a sertés- és nyúlágazat teljesített: a telepek mintegy 80%-áról érkezett antibiotikum-felhasználási jelentés a tavalyi évből. A baromfiágazatban mindössze 50% körüli az arány, míg a szarvasmarha és a kiskérődzők esetében ennél is alacsonyabb a jelentési hajlandóság. A Nébih kéri az érintetteket, a rendszeres adatszolgáltatásra mivel Magyarország érdeke, hogy az EMA felé teljes körű és megbízható adatszolgáltatás történjen.

Tovább >

2025. december 15, hétfő

Megjelent a második ESUAvet jelentés: már elérhetőek a 2024-es adatok az EU-ban értékesített és felhasznált állatgyógyászati antimikrobiális szerekről

Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) közzétette a 2024-es évben forgalmazott és felhasznált állatgyógyászati célú antimikrobiális szerekről szóló jelentését. A második ESUAvet (European Sales and Use of Antimicrobials for veterinary medicine) riport szerint 2024-ben az antimikrobiális állatgyógyászati készítmények teljes értékesítésének 98%-át élelmiszer-termelő állatok számára értékesítették az EU-ban, ami 2023-hoz képest 5%-os növekedést jelent.

Tovább >