null Aktuális követelmények a növényvédő szernek nem minősülő készítmények engedélyezésében

Aktuális követelmények a növényvédő szernek nem minősülő készítmények engedélyezésében

2024. augusztus 26, hétfő

A Nébih felhívja az engedélytulajdonosok figyelmét, hogy módosult a növényvédő szernek nem minősülő készítmények összetételére vonatkozó korábbi rendelkezés. Ezentúl az e körbe tartozó készítmények egyszerű anyagokat is tartalmazhatnak, azonban ehhez az engedélytulajdonos kiegészítő nyilatkozata szükséges.

Mától egyszerű anyagok is szerepelhetnek a növényvédő szernek nem minősülő készítmények összetételében. E körbe tartoznak: 

  • a növényvédő szernek nem minősülő növényvédelmi hatású termékek, 
  • a csávázási segédanyagok, 
  • a védőanyagok, 
  • a kölcsönhatás-fokozók,  
  • a segédanyagok, 
  • a hatásjavítók és 
  • a növényvédelmi célú eszközök.

Amennyiben a készítmény egyszerű anyagot tartalmaz (koncentrációtól függetlenül), az engedélytulajdonosnak írásban kell nyilatkoznia arról, hogy a termék felhasználása nem azonos az 540/2011/EU végrehajtási rendelet szerinti adatbázisbanaz adott egyszerű anyagra vonatkozó felülvizsgálati jelentésben (Review report) leírtakkal. Az aláírt és lepecsételt nyilatkozatot a kérelemmel együtt kell benyújtani. A nyilatkozat a folyamatban lévő eljárások, azaz a már korábban beadott, de még el nem bírált engedélykérelmek esetén is szükséges.

A készítmények továbbra sem tartalmazhatnak az adatbázisban1 „approved”, valamint „not approved”-ként jelölt hatóanyagokat. Épp ezért különösen fontos, hogy az érintett készítmények esetében az engedélyezési/újraengedélyezési dokumentáció összeállítása során az engedélytulajdonosok minden esetben ellenőrizzék azok összetételét.

Szintén lényeges információ, hogy a készítmények értékeléséhez a koformulánsok teljes összetételének benyújtása szükséges. Bizalmas információ esetén az összetételt közvetlenül a gyártó cég is megküldheti az engedélyező hatóságnak.

A 89/2004. (V.15.) FVM rendelet 9. számú melléklet szerinti már engedéllyel rendelkező készítmények összetételének felülvizsgálatára az újraengedélyezéskor kerül sor.

Hivatkozott jogszabály:
1a 1107/2009/EK rendeletnek a jóváhagyott hatóanyagok jegyzéke tekintetében történő végrehajtásáról szóló, a Bizottság 540/2011/EU végrehajtási rendeletében meghatározott engedélyezett hatóanyag adatbázis
 


Friss hírek

2025. június 17, kedd

Elkészült az EU Riasztási és Együttműködési Hálózatának 2024-es összefoglalója

Az Európai Unió Riasztási és Együttműködési Hálózata (ACN) 2024-ben 9400-nál is több bejelentést rögzített élelmiszerbiztonsági, állat- és növényegészségügyi témákban. A legtöbb ügy a RASFF rendszeren keresztül érkezett, melyek többsége az élelmiszerbiztonságot érintette. Az ACN hálózat célja, hogy a tagállamok között biztosítsa a gyors és hatékony együttműködést, ezáltal segítve a fogyasztók biztonságát fenyegető problémák mihamarabbi kezelését.

Tovább >

2025. június 17, kedd

EU Riasztási és Együttműködési Hálózat – 2024-es évösszefoglaló

A Riasztási és Együttműködési Hálózat (ACN) 2024-es évre vonatkozó beszámolója alapján a tavalyi évben több mint 9400 bejelentést rögzítettek a tagállamok. Változatlanul a RASFF rendszer értesítéseinek száma a legmagasabb. A 2024-ben közzétett mintegy 5300 élelmiszerbiztonsági bejelentés 91%-a kötődött élelmiszerekhez. A Magyarországot is érintő 309 RASFF-ügy nagy része baromfihúshoz és abból készült termékekhez, zöldségekhez és gyümölcsökhöz, valamint gabonatermékekhez és pékárukhoz kapcsolódott. 38 esetben volt kifogás hazai gyártású termékkel szemben, a magyar hatóságok pedig kockázatos élelmiszerek kapcsán 63 ügyet indítottak. Az Európai Bizottság a tavalyi évben két új riasztási rendszerrel bővítette a hálózatot: lehetőség nyílt a kedvtelésből tartott állatokat érintő szabálytalanságok, valamint a gazdasági haszonállatok jóllétéhez kapcsolódó ügyek bejelentésére is. A kedvtelésből tartott állatok ügyében Magyarországot 2024-ben 24 ügy érintette, a haszonállatok kapcsán hazánkat érintően mindössze 1 jelzés érkezett.

Tovább >