null A végéhez közelednek a növényvédőszerekkel kapcsolatos kumulatív kockázatokra vonatkozó próbaértékelések

A végéhez közelednek a növényvédőszerekkel kapcsolatos kumulatív kockázatokra vonatkozó próbaértékelések

2018. május 9, szerda

Az EFSA közel áll annak a mérföldkőnek számító értékelésnek a befejezéséhez, amely a növényvédőszerek fogyasztókra gyakorolt együttes hatását vizsgálja.

Az élelmiszerekből eredő növényvédő szer expozíció humán idegrendszerre és a pajzsmirigyre gyakorolt összesített hatásait vizsgáló próbaértékelések várhatóan ez év végére fejeződnek be.

A kockázatbecslési eszközt (Monte Carlo Risk Assessment (MCRA)) a Holland Nemzeti Közegészség- és Környezetügyi Intézet a (Dutch National Institute for Public Health and the Environment (RIVM)) fejlesztett ki, szoros együttműködésben a Biometris csoporttal.

A módszertan azon a feltevésen alapul, hogy azok a növényvédőszerek, amelyek ugyanolyan hatást gyakorolnak egy adott szervre vagy szervrendszerre kumulatív toxicitást okozhatnak, azaz mérgező hatásuk összeadódhat, még akkor is, ha a hatásmechanizmusuk különböző.

Az értékelés eredményei a növényvédőszer-engedélyezés folyamán és a növényvédőszer-maradékok maximálisan megengedett szintjének (MRL) megállapításához lehet majd hasznosítani.

A fentiekről bővebb információ az alábbi linken keresztül érhető el:

http://www.efsa.europa.eu/en/press/news/180419


Friss hírek

2026. július 6, hétfő

Az ebek viselkedésének megítélésében jártas szakértők listája

A kedvtelésből tartott állatok tartásáról és forgalmazásáról szóló 41/2010. (II. 26.) Korm.rendelet szabályozza az eb okozta fizikai sérülés, illetve ennek veszélye keletkezésekor felmerülő hatósági feladatokat, valamint a veszélyes eb tartását és annak engedélyezését. Ezen eljárások során szükség esetén be kell vonni az ebek viselkedésének megítélésében jártas szakértőt.

Tovább >

2026. június 17, szerda

Kutya, macska Ausztráliába történő beutaztatásának feltételei

Új állat-egészségügyi bizonyítványok léptek életbe a kutyák és macskák Ausztráliába történőutaztatása esetén. A részletes feltételek a mellékletekben olvashatók.

Tovább >