null A szőlő után veszélyben a dió is! - Bővült a Xylella fastidiosa fertőzés kockázatát hordozó növények listája

A szőlő után veszélyben a dió is! - Bővült a Xylella fastidiosa fertőzés kockázatát hordozó növények listája

2018. november 29, csütörtök

Újabb fajokkal bővült az a Xylella fastidiosa nevű baktérium lehetséges gazdanövényeinek Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) által vezetett listája, amely még inkább óvatosságra és körültekintésre inti a hatóságot, a forgalmazókat, a termelőket és a lakosságot.

A Dél-Amerikában őshonos növényi kórokozót Európában először 2013-ban, Dél-Olaszország Puglia tartományában észlelték, ahol az olajfa állományt érintő jelentős pusztítást okozott. Ezt követően további eseteket regisztráltak Korzika és Dél-Franciaország területén, majd 2016-ban egy németországi növényházban nem visszakövethető származású leander növényen igazolták a baktérium fastidiosa alfajának jelenlétét. A baktérium ezen alfaja felelős a szőlőt veszélyeztető, szőlőlevelek sárgulásával és elszáradásával, valamint fürthervadással járó Pierce-betegségért. Magyarországon a baktérium további európai terjedése leginkább a szőlő-, a gyümölcs- és a dísznövény-populációkat veszélyezteti.

A kórokozó megakadályozza a növényen belüli szabad víz- és tápanyagáramlást, ez okozza a fertőzött egyedeken megfigyelhető jellegzetes tüneteket, mint a levélszél perzselődése, levélhervadás és ágszáradás, de akár a növény pusztulása is bekövetkezhet. A növénybetegség megjelenési formáiról a baktérium különböző alfajai esetében korábbi cikkünkben bővebb leírást adtunk, amelyeket észlelésükkor mindenképpen jelezni kell az illetékes kormányhivatalok felé.

A fertőzés terjedésének megakadályozásában legnagyobb kihívást az jelenti, hogy a gazdanövények között olyanok is megtalálhatók, amelyek tolerálják a baktérium jelenlétét, így szabad szemmel nem észlelhető a fertőzés. Azonban a kórokozók ezekről a tünetmentes növényekről is átkerülhetnek a rovarok közvetítésével a fogékony fajokra, amely jelentős gazdasági és társadalmi károkat eredményezhet. Éppen ezért a Nébih már korábban felhívta a lakosság figyelmét arra, hogy külföldi utazásaik során vásárolt vagy gyűjtött, bizonytalan forrásból származó növények hazahozatalával ne kockáztassák a növényi kórokozók itthoni elterjedését, a termelőket és forgalmazókat pedig arra kéri, hogy kizárólag növényútlevéllel rendelkező termékeket vegyenek át.

Az EFSA beérkező észlelések alapján folyamatosan bővíti a Xylella fastidiosa lehetséges gazdanövényeinek listáját. A nemrégiben aktualizált lista többek közt hazánkban is megtalálható növényekkel egészült ki, mint például a közönséges dió (Juglans regia L.), a vadcseresznye (Prunus avium (L.) L.) és egyéb dísznövények.

Az EFSA vizsgálata a Xylella fastidiosa-törzsek gazdanövényeiről

A Xylella fastidiosa gazdanövényeinek folyamatosan frissülő adatbázisa

Kép forrása: EFSA


Friss hírek

2025. június 16, hétfő

Megnyugtató eredményt hozott a tokaji kiemelt borászati ellenőrzés

A tokaji borvidék turisztikailag kiemelt helyszínein a termelői borkimérést végző egységek, valamint vendéglátóhelyek bor- és alkoholos italkínálatának kiemelt ellenőrzését végezték el a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal szakemberei májusban. Az idegenforgalmi szezon megkezdése előtt zajló, összesen 18 helyszínt érintő akció során a hatóság emberei többek között arra fókuszáltak, hogy a forgalmazott borászati termékek és alkoholos italok élelmiszerbiztonsági szempontból megfelelőek-e, továbbá a termékek minősége, nyomon követhetősége, valamint a helyszínek higiéniai állapota megfelel-e a jogszabályi előírásoknak. A megállapított szabálytalanságok okán a hatóság 4 esetben indított eljárást, a bírságok kiszabása folyamatban van.

Tovább >

2025. június 13, péntek

Friss és ropogós: hónapos retket termesztett a Szupermenta a szarvasi Növényfajta-kísérleti Állomáson

A Szupermenta tavaszi terméktesztjén vizsgált retekvetőmagokat a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal szakemberei elvetették a hivatal szarvasi Növényfajta-kísérleti Állomásán. A magok fejlődését egészen a hónapos retkek betakarításáig figyelemmel kísérték. Valamennyi vetőmag a várakozások szerint fejlődött, a csomagolásuknak megfelelő terméseket hoztak, melyek folsav-, C-vitamin- és káliumtartalmának laboratóriumi vizsgálata is jó eredménnyel zárult. A rangsor a vakkóstolásos kedveltségi vizsgálatot követően vált véglegessé.

Tovább >