null A madarinfluenza a diszmadarakra is veszelyes

A madárinfluenza a díszmadarakra is veszélyes

2020. április 7, kedd

Madártartóként tisztában kell lenned azzal, hogy a madárinfluenza a díszmadarakat is megfertőzheti! Akadályozd meg, hogy a madarad vadmadarakkal érintkezzen, tartsd zárt, biztonságos helyen. A takarmányt és az alomanyagot szintén zárt, fedett helyen tárold! Rendszeresen tisztítsd és fertőtlenítsd a tartási helyet és az eszközöket. Ne felejts el kezet mosni, madaraiddal való érintkezés előtt és után!

Forrás: https://szabadagazdi.hu/2020/02/05/a-diszmadar-nem-disztargy/

Mi is az a madárinfluenza és veszélyes-e az emberre?
Tematikus összeállításunkban többek között e kérdésekre is választ kaphat: https://portal.nebih.gov.hu/gyik/allat/gyakran-ismetelt-kerdesek/madarinfluenza!

Hogyan tudom megelőzni, hogy a madaraim elkapják a betegséget? 
Nagyon fontos megakadályozni, hogy a madaraink, akár kedvtelésből tartott, akár háztáji baromfi, érintkezzenek a vadon élő madarakkal. Ügyelnünk kell arra, hogy a házi madarak etetőjéhez, itatójához ne juthassanak hozzá a vadmadarak. Ne csak a madarakat tartsuk zártan, de a tartásukhoz szükséges eszközöket, anyagokat is (pl. alomanyag)! Részesítsük előnyben a benti tartást a kedvtelésből tartott madarak esetében.  A kültéri tartásmódoknál különösen figyeljünk arra, hogy a vadmadarak ne érintkezhessenek a madarainkkal. A tartóhely minden oldalról legyen védett! Mivel a vírus elsősorban bélsárral terjed, különösen figyeljünk arra, hogy a kültéri tartáshelyek tetőszerkezete teljesen fedett legyen és az esetleg rajta ülő vadmadarak bélsara ne kerüljön be a tartáshelyünkre. Ha új madarat vásárolunk érdemes egy hónapig külön tartani a többi madártól, hogy biztosan ne vigyük be az állományunkba a betegséget. Minden gyanús esetet jelentsük a hatósági állatorvosoknak vagy a kezelő állatorvosunknak!


Szabad-e a vadmadarakat etetni, itatni, mi a legyen a madáretetővel?
Igen szabad. Mivel a madáretetőknél, itatóknál számos madár megfordul, ezért ez egy ideális hely a betegségek továbbadására. Ha rendszeresen megtisztítjuk, fertőtlenítjük az etetőnket, itatónkat sokat tehetünk a vadmadarak egészségének védelme érdekében. 
A téli etetés időzítéséről, az itatás fontosságáról és egyéb ajánlásokról tájékozódhatnak a Magyar Madártani és Természetvédelmi egyesület honlapján. http://www.mme.hu/


Szabad-e baromfi húst adni a ragadozó madarak számára?
Ellenőrzött helyről származó baromfi húst szabad adni a ragadozó madaraknak, de a járványos időszakban inkább adjunk nekik más általuk szívesen fogyasztott állatfajok húsát (pl. nyúl, rágcsáló).


Milyen higiéniai tanácsokat érdemes megfogadni a madárketrec takarításánál?
Bármely madár hordozója lehet olyan fertőző betegségeknek, amelyek az emberek számára is veszélyesek lehetnek (zoonózisok). Nagyon fontos, hogy tartsuk tisztán az állattartáshelyét, a környezetet és a tartáshoz használt eszközöket. A madárürülék takarításánál vegyünk fel védőöltözetet. Mialatt takarítunk, szellőztessünk. Ne kavarjuk fel a port, az ürülék seprése helyett inkább locsoljuk le fertőtlenítőszerrel, majd töröljük le. Ha fertőtlenítünk, olvassuk el a fertőtlenítőszer használati utasítását és tartsuk be az ajánlott hatásidőt. A ketrecen kívül, az etetőt, itatót és az egyéb eszközöket is takarítsuk rendszeresen!
 


Friss hírek

2025. április 22, kedd

Új uniós útmutatók segítik a felkészülést az EUDR alkalmazására

Az Európai Bizottság új útmutatót és gyakran ismételt kérdéseket tartalmazó dokumentumot tett közzé az erdőirtásmentes termékek forgalmazását szabályozó uniós rendelet (EUDR) gyakorlati alkalmazásának támogatására. Az intézkedés célja a kellő gondossági eljárás egyszerűsítése és az adminisztratív terhek csökkentése a gazdasági szereplők és hatóságok számára. A tudnivalók elérhetőek a Nébih tematikus EUDR oldalán.

Tovább >

2025. április 20, vasárnap

Új elemekkel bővült a kereskedelmi célú álltartó telepekre belépők kötelező nyilvántartása

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívja a figyelmet, hogy 2025. április 20-tól Magyarország egész területén valamennyi kereskedelmi célú állattartó telepen kibővített adattartalmú látogatási naplót kell vezetni. A dokumentumban a telep területére be- és kilépő személyeket, továbbá a gépjárműforgalmat teljes körűen kell rögzíteni. A cél az állattenyésztést fenyegető állatjárványok továbbterjedésének megállítása.

Tovább >