A koronavirus allategeszsegugyi vonatkozasai
A koronavírus állategészségügyi vonatkozásai
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) összegyűjtötte a jelenlegi vírushelyzet esetleges állategészségügyi vonatkozásait. Az alábbiakban a koronavírussal kapcsolatos „kérdezz-felelek” segítségével tájékozódhatnak az érdeklődők a legfontosabb tudnivalókról.
-
Állategészségügy
-
Megfertőződhetnek-e a háziállatok vagy a vadállatok az új COVID-19 vírussal, és megbetegedhetnek-e?
Néhány állatfaj fogékony lehet a COVID-19 vírusára, de a betegség legfőképpen emberek között terjed. Az eddigi ismereteink szerint a nyércek megbetegedhetnek az új koronavírustól, a fertőzést egymásnak és az embereknek is képesek átadni. A nyérceken kívül sokkal kisebb mértékben fogékonyak a macskák, még kisebb mértékben pedig a kutyák. Ezeknél az állatfajoknál a fertőzések 80-90%-a tünetmentesen zajlik és a legújabb vizsgálatok alapján az embereket nem képesek megfertőzni.
-
A COVID-19 vírussal fertőzött embereknek kerülniük kell-e az állatokkal való érintkezést?
A kutyákkal, macskákkal és a nyérceken kívül más haszonállatokkal való érintkezés kerülése jelenlegi ismereteink szerint nem indokolt. Azokban az országokban, ahol nyérctenyésztés zajlik, a nyérctelepek dolgozóit szűrik a betegségre. Magyarország nem érintett a nyérctenyésztésben, hazánkban nem találhatóak nyércfarmok.
-
Az állati koronavírusok megegyeznek a járványt okozó COVID-19 koronavírussal?
A koronavírusokat több nemzetségbe sorolják. Az ún. alfa- és béta-koronavírusok általában az emlősöket, míg a gamma- és delta-koronavírusok általában a madarakat és a halakat fertőzik meg. Számos különböző koronavírust különböztetünk meg. Ezeket a betegségeket nem szabad összetéveszteni a mostani COVID-19-el.
A teljesség igénye nélkül, az állati megbetegedéseket okozó koronavírusok a következők:
- A kutya-koronavírusa hasmenést vagy légzőszervi megbetegedést okozhat.
- A macskák emésztőszervi koronavírusa okozza a macskák fertőző hashártyagyulladását azaz, a FIP-et.
A haszonállatok körében:
- Régóta ismert a fertőző bronchitis, amely a házityúkoknál okozhat súlyos légzőszervi tüneteket, illetve tojáshozam-csökkenést. Előfordulhat a pulykák koronavírus okozta bélgyulladása is.
- A szarvasmarha koronavírusa emésztőszervi és légzőszervi kórképet is okozhat (szarvasmarha téli hasmenése). Ismertek továbbá a sertések járványos hasmenését, valamint a fiatal malacok agy- és gerincvelő-gyulladását előidéző koronavírusok.
Lovaknál, rágcsálóknál és denevéreknél is előfordulnak különböző koronavírus kórokozók.
-
A kutyák koronavírusa elleni vakcina hatásos ez ellen a koronavírus ellen is?
A kutyák emésztőszervi koronavírusa (CCoV) ellen létezik vakcina, amely kérhető az állatorvosoktól, ugyanakkor a vakcinázással a kutyák nem védhetők meg a COVID-19 fertőzéstől. A vakcinázás kizárólag a kutyák emésztőszervi koronavírusával szemben nyújt védelmet.
A kutya enterális koronavírusa (CCoV) felnőtt kutyáknál általában enyhe bélgyulladást, hányást, hasmenést okoz. Fiatal kutyáknál komoly emésztőszervi tünetek jelentkezhetnek, ami akár az állat elhullásához is vezethet. Gyakran együtt jelentkezik a betegség a kutyák parvovírus-fertőzésével. A vírus bélsárral kerül a környezetbe. A kutyák légzőszervi koronavírusa (CRCoV) felső légúti megbetegedést okozhat, ez a vírus egyike a téli időszakban gyakoribb kennel-köhögést okozó kórokozóknak, amelyek cseppfertőzés útján,váladékokkal terjedhetnek az állatok között.
-
A vadállatok megfertőződhetnek-e a COVID-19 vírussal?
Nincs bizonyíték arra, hogy a vadállatok megfertőződhetnek vagy terjeszthetik a betegséget. További vizsgálatok szükségesek ahhoz, hogy megtudjuk, érintettek lehetnek-e a különböző állatfajok a betegség terjesztésében.
-
Életbe léphetnek-e állatszállítást korlátozó intézkedések a COVID-19 járvány miatt?
Jelenleg nincs ok az állatok szállításának vagy kereskedelmének korlátozására, de a járványhelyzet alakulásától függően a hatóságok bármikor elrendelhetnek korlátozó intézkedéseket.
-
Kockázati forrást jelentenek-e a takarmányok a COVID-19-fertőzés szempontjából?
Mint bármely más élelmiszer esetén sem, állateledelek és takarmányok esetén sem áll rendelkezésre arra vonatkozó adat, hogy azokon keresztül terjedhet a vírus. Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) véleménye szerint nincs bizonyíték arra vonatkozóan, hogy a vírus élelmiszerek közvetítésével terjedne. Nem valószínű, hogy megfertőződhetünk állateledel kezelése alkalmával. Az állateledelek kezelésére (csomagolás) vonatkozó ajánlások ugyanazok, mint a bármely egyéb csomagolásra vonatkozóak.
-
Terjedhet-e a koronavírus haszonállatokon keresztül?
Nincs tudományos bizonyíték ara, hogy a nyérceken kívül más haszonállatok fertőződtek volna meg a vírussal. Előzetes eredmények alapján a baromfi és a sertés állomány nem fogékony COVID-19 vírusra.
Az állattenyésztésnek magas élelmiszerbiztonsági, állategészségügyi, állatjóléti és környezetvédelmi előírásoknak kell megfelelnie az Európai Unióban, amelyek nagy mértékben csökkentik a kórokozók terjedését. -
Jelentenek–e kockázatot a prémes állatok vagy az állatkerti állatok?
Több országban mutattak ki COVID-19 koronavírus fertőzést farmokon tartott nyércekben. A fertőzött állatok közt voltak tünetmentesek, enyhe, illetve súlyos tüneteket mutatók is, néhány közülük el is pusztult. Bár a legtöbb esetben a farmokra a fertőzött dolgozók vihették be a vírust, azt az állatok egymásnak is átadták. A beteg egyedek a farmokon dolgozóknak is át tudták adni a koronavírust. A közegészségügyi kockázat miatt a fertőzött nyércállományokat felszámolták, a megmaradó nyérctelepeken pedig fokozott biológiai biztonsági intézkedéseket vezettek be. Dánia teljes nyércállományának felszámolása mellett döntött, Hollandiában pedig előre hozták a nyérctenyésztés beszüntetésének végső határidejét
A nyérc a menyétfélékhez tartozik, mint a vadászgörény és tudományos kutatások kimutatták, hogy a vadászgörény fogékony lehet a COVID-19 vírusra.
Laboratóriumi kísérletekből és terepről származó adatok azt mutatták, hogy számos állat (macska, tigris, oroszlán, vadászgörény, nyérc és kisebb mértékben kutyák) fogékonyak a fertőzésre.
-