null A hatósági munka gyakorlati tapasztalatait bemutató konferenciát tartottak az Állatorvostudományi Egyetemen

A hatósági munka gyakorlati tapasztalatait bemutató konferenciát tartottak az Állatorvostudományi Egyetemen

2016. december 1, csütörtök

„Élelmiszerlánc-biztonság, nyomon követhetőség a gyakorlatban” címmel tartottak szakmai napot tegnap az Állatorvostudományi Egyetemen. A rendezvény elsődleges célja a teljes élelmiszerláncot átfogó, ugyanakkor az ágazatonkénti sajátosságokat is bemutató információk közérthető, gyakorlatorientált formában történő átadása volt.

A konferenciát a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal, az Állatorvostudományi Egyetemen (ÁTE), a Földművelésügyi Minisztérium és az Élelmiszer Higiénikusok Társasága közösen szervezte. A rendezvény fővédnökei Dr. Simicskó István honvédelmi miniszter, Zsigó Róbert élelmiszerlánc-felügyeletért felelős államtitkár és Prof. Dr. Sótonyi Péter, az ÁTE rektora voltak.

A szervezők az ismeretek hatékony átadását tűzték ki célul: a társhatóságok, járási hivatalok szakemberei és az élelmiszeripari vállalkozók az egész napos eseményen megismerhették a hatóságok nagy gyakorlattal rendelkező munkatársainak tapasztalatait. Mindezt a teljes élelmiszerláncot átfogó, ugyanakkor az ágazatonkénti sajátosságokat is bemutató módon.

Az eseményen szó esett többek között az élelmiszerlánc-biztonság szerepéről az állatorvosi képzésben, a témakör nemzetközi aktualitásairól, valamint az élelmiszer-előállító üzemek, a közfogyasztásra lőtt vadak és a közétkeztetés nyomon követhetőségről is.

A rendezvényen kiemelt figyelmet szenteltek a társhatóságokkal (pl. NAV) közös ellenőrzési tapasztalatok megosztásának. Külön hangsúlyt kapott továbbá, hogy a nyomon követési rendszerek üzemeltetésének és azok ellenőrzésének elsődleges célja – az alapvető jogok szellemének megfelelően –, hogy a vásárlók minden nap biztonságos élelmiszerekhez juthassanak.

 

Kapcsolódó anyagok:
A közlemény letölthető formában


Friss hírek

2025. június 17, kedd

Elkészült az EU Riasztási és Együttműködési Hálózatának 2024-es összefoglalója

Az Európai Unió Riasztási és Együttműködési Hálózata (ACN) 2024-ben 9400-nál is több bejelentést rögzített élelmiszerbiztonsági, állat- és növényegészségügyi témákban. A legtöbb ügy a RASFF rendszeren keresztül érkezett, melyek többsége az élelmiszerbiztonságot érintette. Az ACN hálózat célja, hogy a tagállamok között biztosítsa a gyors és hatékony együttműködést, ezáltal segítve a fogyasztók biztonságát fenyegető problémák mihamarabbi kezelését.

Tovább >

2025. június 17, kedd

EU Riasztási és Együttműködési Hálózat – 2024-es évösszefoglaló

A Riasztási és Együttműködési Hálózat (ACN) 2024-es évre vonatkozó beszámolója alapján a tavalyi évben több mint 9400 bejelentést rögzítettek a tagállamok. Változatlanul a RASFF rendszer értesítéseinek száma a legmagasabb. A 2024-ben közzétett mintegy 5300 élelmiszerbiztonsági bejelentés 91%-a kötődött élelmiszerekhez. A Magyarországot is érintő 309 RASFF-ügy nagy része baromfihúshoz és abból készült termékekhez, zöldségekhez és gyümölcsökhöz, valamint gabonatermékekhez és pékárukhoz kapcsolódott. 38 esetben volt kifogás hazai gyártású termékkel szemben, a magyar hatóságok pedig kockázatos élelmiszerek kapcsán 63 ügyet indítottak. Az Európai Bizottság a tavalyi évben két új riasztási rendszerrel bővítette a hálózatot: lehetőség nyílt a kedvtelésből tartott állatokat érintő szabálytalanságok, valamint a gazdasági haszonállatok jóllétéhez kapcsolódó ügyek bejelentésére is. A kedvtelésből tartott állatok ügyében Magyarországot 2024-ben 24 ügy érintette, a haszonállatok kapcsán hazánkat érintően mindössze 1 jelzés érkezett.

Tovább >