null A hatósági munka gyakorlati tapasztalatait bemutató konferenciát tartottak az Állatorvostudományi Egyetemen

A hatósági munka gyakorlati tapasztalatait bemutató konferenciát tartottak az Állatorvostudományi Egyetemen

2016. december 1, csütörtök

„Élelmiszerlánc-biztonság, nyomon követhetőség a gyakorlatban” címmel tartottak szakmai napot tegnap az Állatorvostudományi Egyetemen. A rendezvény elsődleges célja a teljes élelmiszerláncot átfogó, ugyanakkor az ágazatonkénti sajátosságokat is bemutató információk közérthető, gyakorlatorientált formában történő átadása volt.

A konferenciát a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal, az Állatorvostudományi Egyetemen (ÁTE), a Földművelésügyi Minisztérium és az Élelmiszer Higiénikusok Társasága közösen szervezte. A rendezvény fővédnökei Dr. Simicskó István honvédelmi miniszter, Zsigó Róbert élelmiszerlánc-felügyeletért felelős államtitkár és Prof. Dr. Sótonyi Péter, az ÁTE rektora voltak.

A szervezők az ismeretek hatékony átadását tűzték ki célul: a társhatóságok, járási hivatalok szakemberei és az élelmiszeripari vállalkozók az egész napos eseményen megismerhették a hatóságok nagy gyakorlattal rendelkező munkatársainak tapasztalatait. Mindezt a teljes élelmiszerláncot átfogó, ugyanakkor az ágazatonkénti sajátosságokat is bemutató módon.

Az eseményen szó esett többek között az élelmiszerlánc-biztonság szerepéről az állatorvosi képzésben, a témakör nemzetközi aktualitásairól, valamint az élelmiszer-előállító üzemek, a közfogyasztásra lőtt vadak és a közétkeztetés nyomon követhetőségről is.

A rendezvényen kiemelt figyelmet szenteltek a társhatóságokkal (pl. NAV) közös ellenőrzési tapasztalatok megosztásának. Külön hangsúlyt kapott továbbá, hogy a nyomon követési rendszerek üzemeltetésének és azok ellenőrzésének elsődleges célja – az alapvető jogok szellemének megfelelően –, hogy a vásárlók minden nap biztonságos élelmiszerekhez juthassanak.

 

Kapcsolódó anyagok:
A közlemény letölthető formában


Friss hírek

2026. június 16, kedd

Megjelent az M1 autópálya déli oldalán az afrikai sertéspestis

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma 2026. június 16-án afrikai sertéspestis (ASP) vírus jelenlétét igazolta két, az M1 autópályától délre eső területen kilőtt vaddisznóban. Az állatokat Tatabánya térségében állománygyérítés során, diagnosztikai célból ejtették el. Ezzel a vírus átlépte a mesterséges határnak számító M1 autópályát.

Tovább >

2026. június 16, kedd

Június 16-tól elérhető az EK és az eGN közötti szinkronizálás

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) 2026-ban is biztosítja az Egységes Kérelem (EK) adatainak Elektronikus Gazdálkodási Naplóval (eGN) való összehangolását. A június 16-tól elérhető szinkronizálásnak köszönhetően a Magyar Államkincstár (MÁK) EK felületén megadott adatok automatikusan átkerülnek az eGN rendszerbe. A Nébih fejlesztése garantálja, hogy szinkronizálás esetén a két rendszerben nyilvántartott adatok maradéktalanul megegyeznek. A támogatási programok résztvevői számára kötelező a szinkronizálás elvégzése.

Tovább >