null A citrusfélék fokozott vizsgálatát kéri a Nébih a forgalmazóktól

A citrusfélék fokozott vizsgálatát kéri a Nébih a forgalmazóktól

2022. január 10, hétfő

Az utóbbi időben a rendszeres és alapos határellenőrzés ellenére is előfordultak a hazai boltokban olyan citrusfélék, amelyekben a megengedett határérték feletti vagy pedig az EU-ban már nem engedélyezett növényvédőszer-maradékot mutatott ki a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma. A hatóság kiemelten ellenőrzi a citrusfélék növényvédőszermaradék-tartalmát, de a fogyasztók teljes biztonsága érdekében ugyanilyen fontos a felelős vállalkozói magatartás és a fokozott önellenőrzés is.

A hatályos közösségi rendelkezések* alapján a citrusféléket már az EU-ba való belépéskor kiemelt ellenőrzésnek vetik alá, emiatt eleve kevesebb kifogásolt áru érkezhet az unió területére. A novembertől áprilisig tartó időszakban – azaz, amíg hazai idénygyümölcsök hiányában több citrusfélét fogyasztanak a magyar vásárlók – a Nébih, valamint a területileg illetékes kormányhivatalok fokozottan ellenőrzik a citrusfélék növényvédőszer-tartalmát. A figyelem elsődlegesen a határállomásokon beáramló import áru, valamint a nagybani piacok, logisztikai központok kínálatának átvizsgálására irányul, hogy a hibás gyümölcstételek innen már biztosan ne kerülhessenek tovább a lakosságot kiszolgáló üzletek polcaira, a piaci standokra.

A körültekintő hatósági ellenőrzés ellenére az elmúlt időszakban a szakemberek több esetben tapasztalták, hogy az Európai Unión kívüli országokból – elsősorban Törökországból – olyan gyümölcsök (pl. citrom, grapefruit, narancs, mandarin, klementin) érkeztek hazánkba, amelyek vagy a megengedett határérték felett tartalmaztak egy-egy növényvédőszer-hatóanyagot, vagy az EU-ban már nem engedélyezett növényvédőszert használtak fel a kezelésükre. Utóbbi esetben klórpirifosz, prokloráz és klórpirifosz-metil hatóanyagok jelenlétét mutatta ki a laboratórium a citrusfélékből. 

A negatív tapasztalatokra való tekintettel a Nébih mostantól még fokozottabban ellenőrzi az import citrusfélék növényvédőszermaradék-tartalmát a forgalmazóknál. Mindamellett az áruházláncok, forgalmazók felelősségét is fontos hangsúlyozni. Felhívjuk tehát az élelmiszer-vállalkozók figyelmét, hogy a vállalati önellenőrzés során kiemelten ellenőrizzék a Törökországból vagy más, nem EU-s országból származó citrusféléket! A fogyasztók biztonsága érdekében ugyanis így garantálható leghatékonyabban, hogy nem megfelelő tétel ne kerülhessen a polcokra, probléma esetén pedig mielőbb intézkedhessen a vállalkozás a forgalomból való kivonásról.

Hivatkozott jogszabály:
* az EU Bizottságának 2021/2246 végrehajtási rendelete

Friss hírek

2026. július 14, kedd

Állategészségügyi Világszervezet állatjóléti ülése Budapesten

Budapesten tartották az Állategészségügyi Világszervezet (WOAH) állatjólétért felelős szakértői találkozóját június 29. és július 2. között. Az Agrár- és Élelmiszergazdaságért Felelős Minisztérium (AÉM) és a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szervezésével megvalósult rendezvény célja a gazdasági haszonállatok jólétének elősegítése volt az európai régió országaiban. Az ülésen, több mint 50 résztvevő osztotta meg tapasztalatait a gazdasági haszonállatok jólétének fejlesztéséről.

Tovább >

2026. július 14, kedd

Tovább enyhültek az ASP-kitörés miatt elrendelt korlátozások

Jelentős előrelépés történt az afrikai sertéspestis (ASP) házisertés állományban való megjelenése okozta károk felszámolásában. Mivel újabb kitörés nem került megállapításra, a kedvezően alakuló járványhelyzetnek köszönhetően és a jogszabályi előírásoknak megfelelően először a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei házisertés-állományban idén júniusban megállapított kitörés miatt kijelölt védőkörzet feloldásáról határozott az állategészségügyi hatóság. A további kedvező vizsgálati eredmények birtokában ezt követően a szintén a kitörés kapcsán kijelölt megfigyelési körzet is megszüntetésre kerülhetett. Bár ez fontos járványügyi mérföldkő, az érintett terület uniós korlátozás alóli mentesítéséről várhatóan csak ősszel születhet döntés.

Tovább >