null A 2011-es adatok alapján készült éves növényvédő szer jelentés

A 2011-es adatok alapján készült éves növényvédő szer jelentés

2014. május 28, szerda

Megjelent az EFSA - sorrendben ötödik - éves növényvédő szer jelentése. A jelentés több mint 79000 élelmiszer minta vizsgálati eredményének értékelésén alapul. A Tagállamok, Norvégia és Izland által továbbított monitoring eredmények alapján a mért szermaradék értékek több mint 97%-a - már az egymást követő harmadik éve - megfelel a megengedett határértékeknek (MRLs).

Összesen 79035 mintát vizsgáltak 647 élelmiszer típusban, közel 900 növényvédőszer-maradék jelenlétére.

Vizsgálták az Unióban engedélyezett és nem engedélyezett növényvédő szereket is. A nemzeti programok keretében vizsgált minták 97,5%-a megfelelt az uniós határértékeknek, a 2011. évi adatok alapján. (2010: 97,2%; 2009: 97,4%). A minták 2,5%-ában azonban - egy vagy több növényvédőszer-maradék vonatkozásában – az eredmény számszerűen meghaladta a határértéket. A mérési bizonytalanság figyelembevételével a minták 1,5 %-a nem felelt meg a jogszabályban rögzített határértéknek. A biotermékek kisebb arányban lépték túl a határértékeket (0,5%), mint a nem biotermékek (2,6%). Az import élelmiszerek nem megfelelőssége négyszer magasabb volt, mint az unióból származó termékeké (3,7% vs. 0,9%).

Az EU által koordinált program vizsgálati eredményei 98,1%-os megfelelősséget mutattak a határértékekkel, számszerűen a minták 1,9 %-a lépte túl a megengedett határértéket (245 a 12676 mintából). A mérési bizonytalanságot figyelembe véve a minták 1,1 %-a nem felelt meg a jogszabályban rögzített határértékeknek. A minták 53,4%-a nem tartalmazott mérhető mennyiségű szermaradékot. Az élelmiszerek közül a legnagyobb MRL túllépési arány a következőképpen alakult: spenót 6,5%, bab (hüvelyes) 4,1%, narancs 2,5%, uborka 2,1% és rizs 2%. A legalacsonyabb határérték túllépés a búzaliszt 0,3% és a burgonya 0,6% esetében volt.

A 2011-es monitoring adatok alapján az EFSA étrendi kockázatbecslést végzett, és arra a következtetésre jutott, hogy nincs hosszútávú egészségi kockázat a 171 értékelt növényvédő szer 99%-ában. A jelentésben említésre került, hogy két növényvédő szer (dieldrin, heptaklór) esetében - a legrosszabb esetet feltételezve - nem zárható ki a fogyasztók egészségi kockázata. Mindkét érintett szer használata 1979 óta tiltott az Unióban, de a környezetben tartósan megmaradnak (perzisztensek), ezért jelen vPRk az élelmiszerláncban. A rövidtávú egészségi hatás tekintetében a kitettség becslés azt jelzi, hogy számos minta esetében, ha azok nagy mennyiségben kerülnek fogyasztásra, aggály merülhet fel. Az EFSA hangsúlyozta, hogy ezek az eredmények magas biztonsági ráhagyást tartalmaznak a növényvédő szerek humán kitettségének túlbecslése miatt. A tavalyi év után ismét készült jelzés értékű kumulált rövidtávú kitettség-becslés a hasonló toxikológiai tulajdonságú növényvédő szerek vonatkozásában. Körtéket értékelve az EFSA megállapította, hogy két minta esetében, 1 364 mintából (0,15%), több növényvédő szer együttes jelenléte mellett a kombinált expozíció a megengedhető szint felett van.

 A jelentés összefoglalója elérhető az EFSA honlapján:
 http://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/3694.htm


Friss hírek

2024. szeptember 18, szerda

Somogy vármegye - 22. számú vizsgálat - Főzőkonyha - Kaposfő

Somogy vármegye - 22. számú vizsgálat - Főzőkonyha - Kaposfő

Tovább >

2024. szeptember 18, szerda

Tanácsok árvíz idejére állattartóknak, gazdálkodóknak

Az alábbiakban összegyűjtött tanácsokat az állattartók, gazdálkodók figyelmébe ajánljuk.

Tovább >