null 2026-tól bővül az antibiotikum-adatgyűjtés, már az akvakultúrák esetében is kötelező a jelentés

2026-tól bővül az antibiotikum-adatgyűjtés, már az akvakultúrák esetében is kötelező a jelentés

2026. január 20, kedd

Magyarországon is folyamatosan bővül az állatgyógyászati célra felhasznált antibiotikumok adatgyűjtése az uniós jogszabályoknak megfelelően. A Nébih tájékoztatja az érintetteket, hogy az újonnan bevont állatfajok esetében az első jelentést a 2026 januári antibiotikum kezelésekről 2026. február 15-ig kell benyújtani. 2027-ben újabb állatfajok a halak, lovak, nyulak, kiskérődzők és víziszárnyasok is bekerülnek a kötelező, uniós adatszolgáltatási körbe a 2026. évben gyűjtött adatokkal.

Bár a hazai jogszabály szerint, 2022 óta minden élelmiszertermelő állat esetében kötelező az adatgyűjtés, az EU-s rendelet lépcsőzetesen vezeti be az adattovábbítási kötelezettséget a tagállamok számára. Míg 2024-ben csak a sertés, szarvasmarha, házityúk és pulyka fajokat jelentettük, 2027-ben már a halak, lovak, nyulak, kiskérődzők és víziszárnyasok esetében is kötelező az adatszolgáltatás az Európai Gyógyszerügynökség részére.
 
Magyarországon csupán a halak esetében számít újdonságnak a jelentési kötelezettség, azonban a többi faj esetében is fontos felhívni a figyelmet az adatszolgáltatás jelentőségére. 

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) 2026. január 1-jétől már a kiterjesztett állatfajlistára vonatkozóan gyűjti az antibiotikum-felhasználási adatokat. Az adatszolgáltatás tenyészetkód alapon, havi rendszerességgel, a Nébih ügyfélprofil rendszerén keresztül történik, és minden esetben a receptet felíró, illetve a kezelést végző állatorvos felelőssége.

A Nébih tájékoztatja az érintetteket, hogy az újonnan bevont állatfajok esetében az első jelentést a 2026 januári antibiotikum kezelésekről 2026. február 15-ig kell benyújtani. 

Kapcsolódó jogszabály: 
Bizottság (EU) 2021/578 felhatalmazáson alapuló rendelete, az (EU) 2019/6 európai parlamenti és tanácsi rendelet, valamint a 128/2009. (X. 6.) FVM rendelet az állatgyógyászati termékekről


 


Friss hírek

2026. június 12, péntek

Az eddigieknél is intenzívebb vaddisznóállomány-csökkentés indul az ASP megfékezésére

Az afrikai sertéspestis (ASP) házisertés-állományban történt megjelenése miatt az országos főállatorvos rendkívüli vaddisznóállomány-csökkentési intézkedéseket rendelt el a járvány további terjedésének megakadályozása és a hazai sertéságazat védelme érdekében. A beavatkozások Pest, Komárom-Esztergom és Fejér vármegyékben az M1–M3 autópályák menti 10 kilométeres sávban, valamint Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében, a Vállaj térségében elrendelt megfigyelési körzet területén, az érintett vadgazdálkodási egységekben valósulnak meg. Az intézkedések a vaddisznóállomány csökkentésére, területenként meghatározott állománysűrűségi célértékek elérésére és fenntartására, valamint a teljesítés fokozott ellenőrzésére irányulnak.

Tovább >

2026. június 11, csütörtök

Péntektől több vármegyében is megszűnik a tűzgyújtási tilalom

Az elmúlt 24 órában lehullott csapadék hatására több területen mérséklődött a tűzveszély, ezért 2026. június 12-től Budapesten és további 10 vármegyében feloldják a tűzgyújtási tilalmat. Hat vármegyében ugyanakkor a korlátozás továbbra is érvényben marad.

Tovább >