null Vessünk garantált minőségű, fémzárolt vetőmagot

Vessünk garantált minőségű, fémzárolt vetőmagot

2017. április 27, csütörtök

A nyomon követhetőségnek és a kiegyensúlyozott, piacképes termelésnek egyaránt fontos feltétele a minősített, fémzárolt vetőmag használata. A fémzárolt vetőmag számos pozitív tulajdonsággal bír, vetése termésbiztonságot és többlettermést eredményez!

A hazai növénytermesztők érdeke is, hogy a megtermelt többlet termény biztonságosan értékesíthető legyen mind az uniós, mind a harmadik országok piacain. A különböző piacok részben eltérő igényeket támasztanak a megtermelt árualappal szemben, a minőség ugyanakkor általános elvárás mindenhol a világon.

Arra, hogy alacsonyabb vetőmag-felhasználással a növények egyenletesen, hiánymentesen keljenek, és a jól fejlődő, kiegyenlített növényállományból magas terméshozam legyen elérhető, kizárólag egészséges vetőmag használata esetén van lehetőség.

A piacképes minőségi árualap előállításának, emellett a nyomon követhetőség biztosításának egyik fontos feltétele a minősített, fémzárolt vetőmag használata.

Miért is érdemes fémzárolt vetőmagot használni?

  • A fémzárolt vetőmag szennyeződésektől, káros gyommagoktól mentes.
  • Használatával biztosra vehető, hogy a kivetett vetőmag a vetőmag-minősítő bizonyítványon garantált mértékben csírázik, ezért használata termésbiztonságot, többlettermést eredményez.
  • A nem fémzárolt, az árutermesztésből meghagyott és visszavetett mag használata
    • többlet-munkaráfordítást,
    • minőségvesztést,
    • az ismeretlen vetőmagminőség okozta megnövelt magmennyiség miatt többletköltséget,
    • a visszavetett magban előforduló kórokozók és gyommagvak miatt pedig megemelkedett növényvédelmi kockázatot és költségeket jelent.

Kizárólag az ellenőrzött keretek között megtermelt, minősítő bizonyítvánnyal ellátott vetőmag garantálja tehát a fajtatisztaságot és a használati értéket.

Jogi keretek

A vetőmag felhasználással kapcsolatos jogi szabályozás betartása nem csak a vetőmag-előállítók és -forgalmazók, hanem a vetőmagot felhasználók számára is kötelező. Eszerint a fajtalistákon szereplő növényfajták szaporítóanyagát forgalomba hozatal céljára előállítani, forgalomba hozni, továbbszaporítani, árutermesztésre felhasználni hivatalosan fémzárolt állapotban lehet. Az ennek ellentmondó magatartás illegális vetőmag-kereskedelemnek minősül.

Nem számít fekete vetőmagforgalomnak, ha valaki fémzárolt vetőmagból származó árutermesztésből fog saját magának magot vetési célra, és azt saját gazdaságában felhasználja. Ha viszont a vetőmagot értékesíteni szeretné, azt csak fémzároltan teheti meg!

Kapcsolódó jogszabályok:
- 2003. évi LII. törvény a növényfajták állami elismeréséről, valamint a szaporítóanyagok előállításáról és forgalomba hozataláról
- 48/2004. (IV.21.) FVM rendelet a szántóföldi növényfajok vetőmagvainak előállításáról és forgalomba hozataláról


Friss hírek

2024. április 24, szerda

A tavaszi esőzés egy vármegye kivételével elmosta a tűzgyújtási tilalmat

Az ország keleti részén lehullott csapadéknak köszönhetően csökkent a tűzveszély, ezért a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósággal egyeztetve 2024. április 25-től három vármegyében is visszavonja a tűzgyújtási tilalmat. Bács-Kiskun vármegyében azonban továbbra is érvényben marad a tilalom.

Tovább >

2024. április 22, hétfő

Figyelem: Sok használt növényvédő gép tanúsító matricája lejárhatott a közelmúltban

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) figyelmezteti a növényvédő gépet üzemeltető termelőket, hogy a kötelező felülvizsgálati rendszer bevezetése óta már másodszor volt esedékes az 5 évnél idősebb gépek 3 évente kötelező műszaki felülvizsgálata. Ha egy permetezőgép nem felel meg az előírásoknak, a hatóság a munka beszüntetésére kötelezheti a gazdálkodót, valamint pénzbírságot is kiszabhat.

Tovább >