null Háromoldalú együttműködési megállapodás született a tejágazattal kapcsolatos adatszolgáltatás fejlesztéséért

Háromoldalú együttműködési megállapodás született a tejágazattal kapcsolatos adatszolgáltatás fejlesztéséért

2017. november 15, szerda

Együttműködési megállapodást írt alá november 14-én, Velencén az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI), a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH), valamint a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (TTT). A háromoldalú kooperációban résztvevők a jövőben a hatályos jogszabályokkal összhangban, együttesen működtetik a tejágazatra vonatkozó adatszolgáltatási rendszert. 

2017 márciusában jelent meg a Földművelésügyi Minisztérium 8/2017. (III.2.) rendelete (a továbbiakban: Rendelet) a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanácsnál működő piaci jelentéstételi kötelezettségről szóló piacszervezési intézkedés kiterjesztéséről. Az új jogszabályi előírásokkal összhangban, a Tej Terméktanács korábbi statisztikai jelentésén alapuló adatszolgáltatási rendszert az AKI, a NÉBIH és a TTT együttműködésben üzemelteti az elkövetkezőkben.

Az Együttműködési Megállapodást 2017. november 14-én, a Tej Terméktanács Velencén megrendezett VII. Tejágazati Konferenciájának nyitóeseményeként írta alá Juhász Anikó, az AKI főigazgatója, dr. Oravecz Márton, a NÉBIH elnöke és Mélykuti Tibor, a TTT elnöke.

A kiterjesztett intézkedés célja egy olyan, teljes lefedettségű adatbázis létrehozása, amellyel a szakmaközi szervezet eredményesebben tudja teljesíteni az uniós és hazai jogszabályokban meghatározott, az ágazat tevékenységének szervezésére, illetve szabályozására vonatkozó feladatait. Ugyanakkor az új rendszer az elemzők, a hatóságok és a kormányzati döntéshozók számára is megfelelő hátteret biztosít.

A Rendelet kihirdetése óta eltelt félévben – az adatok gyűjtése, feldolgozása, összesítése során felmerült gyakorlati tapasztalatok felhasználásával – készült el az AKI, a NÉBIH és a TTT közötti háromoldalú Együttműködési Megállapodás az adatszolgáltatási rendszer működtetésére.

Az együttműködésben résztvevő szervezetek közös célkitűzése a hazai tejpiac védelme és megtisztítása, amelyhez elengedhetetlen, hogy az Együttműködési Megállapodással támogatott, jogszabályban előírt kötelezettségét valamennyi tejpiaci szereplő (tejfeldolgozó, nyers tehéntej kivitellel foglalkozó tejtermelő, nagykereskedelemmel foglalkozó tejágazati szereplő, valamint tejkereskedő) betartsa.

A kiterjesztett piacszervezési intézkedés végrehajtását – a mezőgazdasági termékpiacok szervezésének egyes kérdéseiről, a termelői és a szakmaközi szervezetekről szóló 2015. évi XCVII. törvény alapján – a NÉBIH jogosult ellenőrizni. Amennyiben az élelmiszerlánc-biztonsági hatóság a törvényi rendelkezések megsértését tapasztalja, a jogszabályban előírt mértékű ágazatfelügyeleti bírságot ró ki a jogsértést elkövetőre.


Friss hírek

2024. április 22, hétfő

Figyelem: Sok használt növényvédő gép tanúsító matricája lejárhatott a közelmúltban

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) figyelmezteti a növényvédő gépet üzemeltető termelőket, hogy a kötelező felülvizsgálati rendszer bevezetése óta már másodszor volt esedékes az 5 évnél idősebb gépek 3 évente kötelező műszaki felülvizsgálata. Ha egy permetezőgép nem felel meg az előírásoknak, a hatóság a munka beszüntetésére kötelezheti a gazdálkodót, valamint pénzbírságot is kiszabhat.

Tovább >

2024. április 22, hétfő

Vegyes eredményekkel és számos szankcióval zárult az idei tavaszi szezonális ellenőrzés

Március 1. és április 1. között tavaszi szezonális ellenőrzés zajlott az egész országban. A Nébih irányításával az élelmiszerlánc-felügyeleti szervek 2420 ellenőrzést végeztek, több mint 15 millió forint értékben szabtak ki bírságot, és mintegy 13 tonna élelmiszert vontak ki a forgalomból. A hatósági felügyelők leggyakrabban higiéniai, nyomonkövethetőségi és a dolgozók egészségügyi alkalmasságával kapcsolatos hiányosságokat tapasztaltak. Laboratóriumi vizsgálat céljából a húsvéti időszak népszerű termékeit: a tormákat és a sonkákat vették górcső alá. A cél az volt, hogy az ünnepek alatt is kizárólag biztonságos élelmiszerek kerüljenek a családok asztalára.

Tovább >