null Halgazdálkodási Tevékenységek Ellenőrzését Támogató Kiemelt Projekt

Halgazdálkodási Tevékenységek Ellenőrzését Támogató Kiemelt Projekt

2017. október 3, kedd

A Halgazdálkodási Tevékenységek Ellenőrzését Támogató Kiemelt Projekt (a továbbiakban: Projekt) során a Hivatal hozzájárul a közös halászati politika szabályainak való megfeleléshez, valamint egy hatékony uniós elvárásoknak megfelelő halászati ellenőrzési rendszer biztosításához, illetve a halászati és akvakultúra ágazat versenyképességének javításához, mely a Magyar Halgazdálkodási Operatív Program (a továbbiakban: MAHOP) fő célját képezi.

 

Projekt címe: Halgazdálkodási Tevékenységek Ellenőrzését Támogató Kiemelt Projekt
Kódszáma: MAHOP-3-2-1.1-2016-2017-00001
Projektgazda: Nébih
Támogatási összeg: 311 180 210 Ft
Projekt előkészítés: 2016. szeptember - 2017. április
Projekt megvalósítás: 2017. április - 2023. december 31.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A projekt elsődleges célja a Halgazdálkodási tevékenységek ellenőrzését támogató informatikai rendszer fejlesztése, ami biztosítani fogja egy olyan egységes ellenőrzési rendszer létrehozását, amely támogatja mind az állami halőrök, mind a halászati őrök, mind a halgazdálkodási ágazat  egyéb résztvevőinek tevékenységét, hatósági feladatvégzését. Ehhez szükséges a továbbfejlesztendő halgazdálkodási rendszereknek a NÉBIH által működtetett horizontális rendszerekhez kapcsolása. A megvalósuló fejlesztéssel az agrárium NÉBIH által nyilvántartott szereplőinek naprakész adatait tudja majd a rendszer az ellenőrzést végzők rendelkezésére bocsátani. Továbbá e rendszerek adattartalma folyamatosan bővülhet majd az elvégzett ellenőrzések eredménye alapján, megalapozva ezzel a halgazdálkodási hatóság eredményesebb munkáját.

A halászati őrzés hatékonyabb informatikai támogatásával növekedni fog a felderített jogsértések száma, a haltelepítési és halfogási adatok pontos ismeretében a halgazdálkodási hatóság megalapozottabb döntést tud hozni.

Mindezek mellett az ellenőrzést végző személyek több szinten történő oktatása szükséges ahhoz, hogy az ellenőrzést támogató informatikai rendszer ténylegesen segítse a hatósági és felügyeleti munkát. Ennek támogatására hangsúlyt helyezünk a halgazdálkodási ellenőrzési tevékenységet végző személyek képzésére, valamint az ágazat szereplőinek, illetve a közvélemény tájékoztatására.

A halászati őrzés, ellenőrzés lehető legmagasabb szintű támogatásához szükséges a hasonló adottságú (tengerrel nem rendelkező) országok halgazdálkodási problémáinak, ezek megoldására kidolgozott módszereinek, illetve az ellenőrzés támogatására szolgáló rendszereinek a megismerése. Ennek érdekében jó munkakapcsolatot és kölcsönös információáramlást szeretnénk kialakítani a szomszédos EU tagországok halászati ellenőrzést végző hatóságaival. Ezért a Projekt keretében a NÉBIH munkatársai adatcserét és az adatelemzést elősegítő programokon, szakmai tanulmányutakon vesznek részt, és a megszerzett tapasztalatokat visszacsatornázzák a hazai ellenőrzési munkába.

A közvélemény tájékoztatása kiemelt feladatot jelent a jogellenes horgászat, illetve a nem bejelentett jogellenes halászat elleni küzdelem eredményeinek bemutatása érdekében. Az eddigi tapasztalatok szerint, ha a horgásztársadalom, és tágabb értelemben a halgazdálkodásban érintettek tisztában vannak az ellenőrzések, intézkedések céljával, lehetőségük van annak eredményének megismerésére, akkor jobban elfogadják, támogatják az ellenőrzési tevékenységet.

A fentiek megvalósításával hatékonyabbá válik az uniós ellenőrzési, vizsgálati és végrehajtási rendszer megvalósítása, és ezen keresztül a hazai halállomány védelme, a tisztességes halgazdálkodási szereplők támogatása.

 


Friss hírek

2024. március 21, csütörtök

Közlemény elveszett „fehér könyvről" (2024.03.21.)

A Komárom-Esztergom Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

2024. március 21, csütörtök

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.03.21.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >