null Borászati üzem működésének engedélyezésére

Borászati üzem működésének engedélyezésére

Árutermelési céllal borászati terméket előállítani, tárolni, kezelni, kiszerelni csak a Nébih Borászati és Alkoholos Italok Igazgatóság által engedélyezett pincészetben lehet.

 

 

Tisztelt Ügyfelünk!

Tájékoztatjuk, hogy a borászati üzemek működésének engedélyezése, 2017. január 1-jétől, a földművelésügyi hatósági és igazgatási feladatokat ellátó szervek kijelöléséről szóló 383/2016. (XII. 2.) Korm. rendelet 9. § (1) bekezdés d) pontja értelmében a megyei kormányhivatalok  hatáskörébe tartozik.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal Borászati és Alkoholos Italok Igazgatóság a 2016. december 31-ét követően benyújtott kérelmek elbírálása tekintetében, hatáskör hiányában nem járhat el, a kérelmek a megyei kormányhivatalokhoz kerülnek áttételre.  

A szőlészetről és a borászatról szóló 2020.évi CLXIII. tv. (Bortörvény) 7. § -a értelmében árutermelési céllal borászati terméket előállítani, tárolni, kezelni, kiszerelni csak a borászati hatóság által engedélyezett pincészetben lehet. Az engedélyezés feltételeit e törvény végrehajtási rendelete tartalmazza. Az engedélyt, az 5050. számú nyomtatványon kell kérelmezni a rendeletben meghatározott dokumentumok benyújtásával, a hatóság határozatlan időre, térítés mentesen adja ki.

Fontos tudni, hogy  az engedély iránti kérelemhez csatolni kell:

a) a borászati üzem feletti rendelkezés igazolását;
b) a helyszínrajzot;
c) kanna- és palackmosás, valamint palackozás esetén, ha nem a helyi ivóvíz szolgáltató által szolgáltatott vizet használ, annak igazolását, hogy a felhasznált víz minősége megfelel az ivóvíz minőségi követelményeiről és az ellenőrzés rendjéről szóló 201/2001. (X. 25.) Korm. rendeletben előírtaknak.

250 hl/év mennyiséget meghaladó borászati terméket előállító, illetve kiszerelési tevékenységet végző borászati üzem esetében a kérelemhez csatolni kell az előbbieken kívül:

a) a technológiai folyamatábrát;
b) a technológiai elrendezési rajzot;
c) az anyagmozgatási és személyforgalmi tervet;
d) a műszaki-technológiai leírást;
e) a gyártástechnológia szerinti gépjegyzéket;
f) a szennyvíz külön jogszabály szerinti elhelyezésének igazolását;
g) a tisztítási takarítási utasítást;
h) a hulladék kezelési utasítást;
i) a személyi higiéniai utasítást;
j) új üzem esetén használatbavételi engedélyt;
k) tevékenység bővítése esetén a korábbi engedélyt.

Amennyiben az adatok megváltoznak, a hatósághoz azt be kell jelenteni az 5050. számú nyomtatványon! Az engedélyezés és változásbejelentési eljárás ügyintézésének határidejét a 2016. évi CL. törvény (Ákr.) szabályozza.

Letölthető nyomtatvány
5050 - Kérelem borászati üzem működésének engedélyezésére


Letölthető információs anyag
Kitöltési útmutató Az „5050” - „Kérelem borászati üzem működésének engedélyezésére”  űrlap kitöltéséhez


Friss hírek

2024. március 6, szerda

ÖKO vetőmag adatbázis tájékoztató

Az Európai Unió Bizottsága 889/2008/EK rendelete engedélyezi a nem ökológiai gazdálkodásból származó vetőmag és burgonya vetőgumó használatát is ökológiai gazdálkodásban, amennyiben a termelők nem tudnak ökológiai módszerekkel előállított szaporítóanyagot beszerezni. Az engedélyezési eljárást a tagállamok hatáskörébe utalja. Ennek érdekében előírja a tagállamok számára egy számítógépes adatbázis létrehozását és folyamatos működtetését azoknak a fajtáknak nyilvántartására, melyekből igazoltan rendelkezésre áll az ország területén ökológiai gazdálkodásból származó vetőmag, illetve burgonya vetőgumó.

Tovább >

2024. február 20, kedd

Közlemény elveszett „fehér könyvről" (2024.02.20.)

A Komárom-Esztergom Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >