null Magas jódtartalmú szárított tengeri alga érkezett Magyarországra

Magas jódtartalmú szárított tengeri alga érkezett Magyarországra

2017. július 20, csütörtök

Túl nagy mennyiségű jódot tartalmazó szárított tengeri alga érkezett az Unió piacára. A kifogásolt termékből Magyarországra is szállítottak.

A problémáról a német hatóság értesítette a NÉBIH-et a RASFF rendszeren keresztül. A termék Ausztrián keresztül Dél-Koreából érkezett hazánkba.

A kifogásolt termék azonosító adatai:

  • Terméknév: Szárított tengeri alga (Dried seaweed)
  • Márka: Essential
  • Tételazonosító: 2017.08.31 F1
  • Minőség-megőrzési idő: 2017.08.31.
  • Vonalkód: 8801052202013
  • Kiszerelési mennyiség: 50 g
  • Származási hely: Dél-Korea
  • Importőr: Pan Asia Handels GmbH, Ausztria

Magyarország mellett a Cseh Köztársaságban, Németországban, Olaszországban, Lengyelországban és Szlovákiában került forgalomba a termék egy osztrák nagykereskedőn keresztül

Már csupán az érintett algatermék fogyasztásával is (egyéb beviteli forrásokat nem számolva) jelentősen meghaladható a biztonságos jódbevitel felső határa, ezért a termék rendszeres fogyasztása nem biztonságos.

A jódról

A jód a természetben széleskörűen elterjedt esszenciális elem és különösen fontos szerepet játszik az emberi szervezetben: részt vesz a normál energiatermelő anyagcsere-folyamatokban; hozzájárul a normál szellemi működés fenntartásához; az idegrendszer normál működéséhez; a bőr normál állapotának megőrzéséhez; a pajzsmirigyhormonok normál termeléséhez és a pajzsmirigy normál működéséhez.

A felnőttek számára megfelelő mennyiségű jód bevitel 150 μg, terhes és szoptató anyák esetén pedig 200 μg naponta. Különösen fontos, hogy a várandós és szoptatós anyák, valamint a kisgyermekek megfelelő mennyiségű jódot fogyasszanak.

Európában és Magyarországon általános a jód hiány, azonban a túlzott jódbevitel is problémákat okozhat. Jódfelesleg kialakulhat pl. jódtartalmú gyógyszerek szedésénél; fertőtlenítőszerek nem megfelelő használata során; de jódban gazdag tengeri algák fogyasztása után is figyeltek meg túlzott jódfelvételt. A humán reakciók a túlzott jódbevitelre egyénenként erősen különbözőek lehetnek. Egyesek hátrányos következmények nélkül tolerálnak nagy bevitelt is, míg másoknál, az ajánlott bevitelhez közeli értékek esetén is káros hatások mutatkoznak. A tartós, túlzott jódbevitel pajzsmirigy működés zavaraihoz vezethet, hatásaként túlzott jódbevitellel kapcsolatos golyva, autoimmun pajzsmirigy-gyulladás, vagy pajzsmirigy rosszindulatú daganata fordulhat elő. Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) 600 μg/nap-ban határozta meg a hosszútávú biztonságos jódbevitel felső határát.


Friss hírek

2024. március 26, kedd

Nyilatkozat a növényvédelmi tevékenység felelőséről

A növényvédelmi szolgáltatási tevékenységről a támogatásokban részesülők szolgáltatnak adatot. Az adatszolgáltatás kötelező jellegű, és a Magyar Államkincstár egységes kérelem benyújtására szolgáló felületén történik.

Tovább >

2024. március 26, kedd

Eredményesnek bizonyult az eGN adategyeztetés a termelőkkel

Az elektronikus gazdálkodási napló benyújtásának egy hónappal ezelőtti határidejét követően a Nébih március 14-ig adategyeztetést kezdeményezett a termelőkkel. A hivatal a pontosítások érdekében felkereste azokat a gazdálkodókat, akiknél az eGN-be beadott adatok kapcsán eltérést tapasztalt. Mintegy 2000 termelő élt a lehetőséggel.

Tovább >