null Három napra állategészségügy-főváros lett Budapestből

Három napra állategészségügy-főváros lett Budapestből

2016. október 3, hétfő

Rangos nemzetközi konferencia lebonyolítását vállalta magára a NÉBIH Állatgyógyászati Termékek Igazgatósága (ÁTI) az IABS-szel (Nemzetközi Biológiai Standardizálási Szövetség) és a németországi Paul-Ehrlich-Instituttal karöltve szeptember 28-30. között.

Az Emerging Infectious Diseases of Animals: Strategies in Surveillance, Control and Eradication című előadássorozaton a hivatal képviseletében Kulcsár Gábor, az ÁTI igazgatója vállalt moderátori feladatokat, Jóźwiak Ákos (Rendszerszervezési és Felügyeleti Igazgatóság) és a koordinációt is összefogó Farsang Attila (ÁTI) pedig előadóként kapott szerepet.
A háromnapos konferencián szakmai prezentációt tartott többek között Joris Vandeputte, az IABS elnöke; Franz Conraths, a németországi Friedrich-Loeffler-Institut Epidemiológiai Intézményének igazgatója és Vaughn Kubiak, a belgiumi Zoetis nemzetközi szabályozási ügyekért felelős igazgatója is.

Jóźwiak Ákos témafelvető előadásában hangsúlyozta, fontos, hogy az élelmiszerláncot komplex hálózatként kezeljük. Az utóbbi időben számos új kihívás bukkant fel az élelmiszerbiztonság területén, így például a klímaváltozás következtében új területeken felbukkanó egzotikus állatbetegségek; a nemzeti- és nemzetközi hatóságok kezében összegyűlő óriási, feldolgozatlan adatmennyiség; a bioterrorizmus fenyegetése; a feketepiac térnyerése vagy a Föld növekvő népességszáma. Előadásában kitért a hatóságok és állatorvosok előtt álló új feladatokra, melyek egyre növekvő gazdasági és kommunikációs vonzattal is járnak. Kérdéses, hogy milyen mértékű megelőző intézkedések kifizetődőek anyagilag, ahogy az is, milyen egyszerűsítésekkel élhetünk, amikor a veszélyforrások tudományos hátterét szélesebb közönséggel is megismertetjük.

A huszonegy prezentáció szerteágazó témákat érintett az újonnan felbukkanó állatbetegségek kapcsán, így az elmúlt évek járványkitöréseiből nyert tapasztalatokat és epidemiológiai modelleket, a korai előrejelzési rendszerekben rejlő lehetőségeket, a vakcinázási felkészültséget és a szabályozások nemzetközi harmonizációját is. Elhangzott, az újonnan felbukkanó állatbetegségek mintegy 70 százaléka zoonotikus – emberre átterjedni is képes –, így azok nem csak az élelmiszerláncot, de közvetlenül a humángyógyászatot is kihívás elé állítják.

Több résztvevő is hangsúlyozott egy kiemelten fejlesztendő területet, a hatósági reakciók gyorsaságát vészhelyzet esetén. A vakcinázást illetően nem csak az új oltóanyagok fejlesztése szükséges, legalább akkora jelentőséggel bír a megfelelő mennyiségű oltóanyag biztosítása és az utóbbi időben a védőoltások beadását kísérő lakossági szkepticizmus eloszlatása.

A NÉBIH Állatgyógyászati Termékek Igazgatósága az IABS felkérésére hívta Budapestre az európai, tengerentúli és ausztrál szakmai elitet.

 

A tudományos bizottság tagjai voltak:

Carmen Jungbäck (PEI, Németország)

Kulcsár Gábor (NÉBIH, Magyarország)

Farsang Attila (NÉBIH, Magyarország)

Rick E. Hill (APHIS-USDA, USA)

David Mackay (EMA, EU)

Cyril Gay (ARS-USDA, USA)

Vaughn Kubiak (Zoetis, Belgium)

Egbert Mundt (Boehringer-Ingelheim, Németország)

Philippe Vannier (IABS, Franciaország)

Jürgen Richt (Kansas University, USA)

Jim Roth (Iowa University, USA)


Friss hírek

2024. március 12, kedd

SIRHA KMÉ módra

Nagy sikerrel zárult a SIRHA Budapest kiállítás. A rendezvényen ez alkalommal Kiváló Minőségű Élelmiszer (KMÉ) védjegy is bemutatkozhatott. Az Agrárminisztérium és a Nébih közös standján 3 napon keresztül várták az érdeklődőket a Védjegyiroda munkatársai. Emellett március 6-án önálló programblokkot szervezett a KMÉ, amelyben előadás, vállalkozói kerekasztal-beszélgetés és termékkóstolás is helyet kapott.

Tovább >

2024. március 6, szerda

ÖKO vetőmag adatbázis tájékoztató

Az Európai Unió Bizottsága 889/2008/EK rendelete engedélyezi a nem ökológiai gazdálkodásból származó vetőmag és burgonya vetőgumó használatát is ökológiai gazdálkodásban, amennyiben a termelők nem tudnak ökológiai módszerekkel előállított szaporítóanyagot beszerezni. Az engedélyezési eljárást a tagállamok hatáskörébe utalja. Ennek érdekében előírja a tagállamok számára egy számítógépes adatbázis létrehozását és folyamatos működtetését azoknak a fajtáknak nyilvántartására, melyekből igazoltan rendelkezésre áll az ország területén ökológiai gazdálkodásból származó vetőmag, illetve burgonya vetőgumó.

Tovább >