null „Kinek árt, kinek használ? Aktuálisan a fertőtlenítőszerekről” konferencia

„Kinek árt, kinek használ? Aktuálisan a fertőtlenítőszerekről” konferencia

2016. június 8, szerda

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal, az Országos Tisztifőorvosi Hivatal és az Élelmiszer-higiénikusok Társasága „Kinek árt, kinek használ? Aktuálisan a fertőtlenítőszerekről” címmel konferenciát szervez 2016. június 22-ére.

A takarítás, tisztítás, és az ezeket kiegészítő fertőtlenítés az élelmiszerlánc szereplőinél élelmiszerbiztonsági szempontból az egyik legfontosabb művelet.

A helyiségek higiénés állapota,  a dolgozók személyi higiénéje, kezének  tisztasága jelentősen befolyásolja az élelmiszerek biztonságát minőségét.

A fertőtlenítőszerek biocidok, melyek gyártása, forgalmazása az Európai Unióban – és így Magyarországon is – hatósági engedélyhez kötött.

A biocid termékek forgalmazásáról és felhasználásáról szóló 528/2012/EU Rendelet besorolása szerinti az I. főcsoportba tartozó fertőtlenítőszerek gyártási/forgalmazási engedélyét az 1-, 2-, 4-, 5-ös terméktípusok esetén az Országos Tisztifőorvosi Hivatal, az  I. főcsoport 3-as terméktípusába sorolt szerek (állat-egészségügyi célra szolgáló termékek) engedélyét a NÉBIH adja ki.

A fertőtlenítés és felhasznált  fertőtlenítőszerek hatékonyságának  ellenőrzését az élelmiszerlánc szereplőinél az élelmiszerlánc-felügyeleti szervek laboratóriumi hatékonysági vizsgálattal kiegészítve végzik. Ennek során az elmúlt 5 évben mintegy 250 szerről bizonyosodott be, hogy nem fejti ki az elvárt és csomagoláson jelölt hatást.

A fertőtlenítő hatású szerek azonban nem csak az élelmiszerláncban kerülnek felhasználásra, ezeket a szereket használják az egészségügyi-, gyermek- és oktatási intézmények, egyéb intézmények, és a lakosság is. Ezen felhasználási területen a fertőtlenítés és felhasznált  fertőtlenítőszerek hatékonyságának  ellenőrzését a járási hivatalok népegészségügyi osztályai végzik.

A nem megfelelő hatékonyságú szerek alkalmazása minden felhasználási területen álbiztonságot, súlyos kockázatot jelent.

A két hatóság témával foglalkozó szakemberinek közös szakmai, tudományos ülése nagymértékben támogathatja a felvázolt probléma kezelését és a hatékony hibafeltárást és beavatkozást.

Az előadásokat a két hatóság szakemberei, valamint felkért előadók tartják az alábbi, tervezett témakörökben:

  •  élelmiszervállalkozásoktól származó fertőtlenítőszer minták hatékonyság vizsgálati eredményei, következtetések, hatósági eljárások 2011-2015
  •  fertőtlenítőszerek hatékonyságának ellenőrzése során szerzett tapasztalatok
  •  a fertőtlenítőszerek hatásosságának korlátai napjainkban
  •  az állat-egészségügyben alkalmazott fertőtlenítőszerek alkalmazása
  •  a szakértői, szakvéleményezési eljárások során végzett vizsgálatok ismertetése és a fertőtlenítőszerek engedélyezése az átmeneti időszakban
  •  a fertőtlenítőszerek ellenőrzésének gyakorlati tapasztalatai az egészségügyi hatóság szemszögéből
  •  a fertőtlenítőszerek alkalmazásának gyakorlata – egy vegyész szemével
  •  egyéb aktuális kérdések

A konferencia címe: Kinek árt, kinek használ? Aktuálisan a fertőtlenítőszerekről
Időpont: 2016. június 22. szerda, 10.00 órai kezdettel
Helyszín: Herman Ottó Intézet 1223 Budapest, Park u. 2.

A konferencia fővédnöke:

Zsigó Róbert FM államtitkár

dr. Ónodi-Szűcs Zoltán EMMI államtitkár

A konferencia védnöke:

Dr. Szentes Tamás országos tisztifőorvos

Dr. Bognár Lajos országos főállatorvos

A rendezvényre minden érdeklődőt szeretettel várunk.

A konferencián való részvétel ingyenes! Regisztrálni a portal.nebih.gov.hu oldalon lehet.

Kapcsolódó tartalmak:
Meghívó és program


Friss hírek

2024. március 12, kedd

SIRHA KMÉ módra

Nagy sikerrel zárult a SIRHA Budapest kiállítás. A rendezvényen ez alkalommal Kiváló Minőségű Élelmiszer (KMÉ) védjegy is bemutatkozhatott. Az Agrárminisztérium és a Nébih közös standján 3 napon keresztül várták az érdeklődőket a Védjegyiroda munkatársai. Emellett március 6-án önálló programblokkot szervezett a KMÉ, amelyben előadás, vállalkozói kerekasztal-beszélgetés és termékkóstolás is helyet kapott.

Tovább >

2024. március 6, szerda

ÖKO vetőmag adatbázis tájékoztató

Az Európai Unió Bizottsága 889/2008/EK rendelete engedélyezi a nem ökológiai gazdálkodásból származó vetőmag és burgonya vetőgumó használatát is ökológiai gazdálkodásban, amennyiben a termelők nem tudnak ökológiai módszerekkel előállított szaporítóanyagot beszerezni. Az engedélyezési eljárást a tagállamok hatáskörébe utalja. Ennek érdekében előírja a tagállamok számára egy számítógépes adatbázis létrehozását és folyamatos működtetését azoknak a fajtáknak nyilvántartására, melyekből igazoltan rendelkezésre áll az ország területén ökológiai gazdálkodásból származó vetőmag, illetve burgonya vetőgumó.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)